Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Wojna w Ukrainie > Nieoficjalnie: Polska wnioskuje o międzynarodową pomoc na granicy z Białorusią
Michał Górecki
Michał Górecki 04.07.2024 21:19

Nieoficjalnie: Polska wnioskuje o międzynarodową pomoc na granicy z Białorusią

Granica z Białorusią
Wojciech Olkusnik/East News

Nieoficjalne ustalenia kanadyjskiej agencji prasowej: Polska zawnioskowała o międzynarodową pomoc na białoruskiej granicy na wschodzie Polski. Agencja powołuje się na wysokiego rangą urzędnika państwowego, który przyznał, że już niedługo polskich pograniczników mają wesprzeć policja i straż graniczna z trzech krajów członkowskich.

Reuters: Polska zawnioskowała o międzynarodową pomoc na granicy z Białorusią

Informację przekazuje kanadyjska agencja prasowa Reuters. Polska miałaby zawnioskować o międzynarodową pomoc na wschodniej granicy z Białorusią. Wypowiedź anonimowego, przedstawianego jako “wysokiego rangą urzędnika państwowego” pochodzi z czwartku 4 lipca. 

Przygotowania są w toku i są to kraje, które mają duże doświadczenie w ochronie granic.

Polskich pograniczników mieliby wesprzeć Finowie, Grecy i Niemcy. Głównie policjanci i strażnicy graniczni. Polski delegat administracji rządowej miał ocenić, że szczególnie pomocne będzie wsparcie Greków - państwa doświadczonego w obronie granic, choćby w ramach konfliktu z Macedonią czy Turcją.

Ujawniamy: Upadł eksperymentalny program. Pieniędzy dla Polaków nie będzie

Nowy podatek na obronność. Chodzi o zagrożenie z Rosji. Ile zapłacimy?

Polska wnioskuje o międzynarodową pomoc. Frontex: ataki na wschodnią granice NATO podwoiły się

Frontex, niezależna agencja UE pograniczników całych struktur UE, w swoich raportach informuje, że liczba osób próbujących forsować wschodnią granicę UE, stanowiącą zatem granicę Polski, prawie się podwoiła w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2024 r. W kontekście samego Frontexu, w minionym tygodniu we Włoszech zastępca dyrektora agencji wypowiadał się o współpracy z polskimi pogranicznikami. Polacy pomagali na Sycylii, organizując nadzór lotniczy na tamtych terenach.

Nie tylko Reuters, szereg zagranicznych mediów przygląda się sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. Jeszcze wczoraj Władysław Kosiniak-Kamysz, minister obrony podczas wizyty w litewskim Wilnie deklarował, że Polska jest “otwarta na wszelkie działania, które wzmocnią bezpieczeństwo”. 

Szczyt NATO: wątek waszyngtoński. Finlandia, Polska, Grecja, Niemcy

Polska klasa polityczna nie kryje, że kilka kluczowych inicjatyw będzie przedmiotem dyskusji podczas najbliższego szczytu NATO w Waszyngtonie. Z premierem Finlandii Petterim Orpo Donald Tusk rozmawiał całkiem niedawno, w lutym. Politycy zgodzili się, że co do zasady problem pogranicza jest niemalże tożsamy; Finowie graniczą z Rosją i starają się ograniczać szlak migracyjny stamtąd, podczas gdy Polska z Białorusią. Grecja rozbudowuje zaporę na granicy z Turcją już od kilku lat. Współpraca z Niemcami jest jeszcze ściślejsza, z początkiem lipca polski rząd opublikował tzw. “Polsko-Niemiecki Plan Działania”. to dokument, w którym oba kraje zgodziły się omówić zacieśnienie współpracy obronnej, w tym silniejszą obecność NATO na naszej wschodniej granicy. Jak dotąd polski rząd nie potwierdził doniesień kanadyjskiej agencji prasowej. 

Zobacz też: Czy LPP kłamie w sprawie biznesu w Rosji? KNF o kontakcie ze śledczymi z USA