Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Technologie > Nigdy nie ustawiaj takich haseł. Hakerom wystarczy chwila, aby je złamać
Julia Bogucka
Julia Bogucka 30.03.2025 10:12

Nigdy nie ustawiaj takich haseł. Hakerom wystarczy chwila, aby je złamać

Pisanie na klawiaturze
Fot. annakimphotos/CanvaPro

Złodzieje dziś działają inaczej, niż przed kilkunastoma laty. Coraz rzadziej decydują się na zuchwałą kradzież sprzętu elektronicznego na ulicy, zamiast tego działają przez Internet. W ten sposób możemy stracić dostęp do naszych kont, pieniędzy i dokumentów. Warto się przed tym zabezpieczyć, stosując silne hasła. Te kombinacje do niczego się nie przydadzą, wiadomo, jak skutecznie postępować.

Jesteśmy społeczeństwem zdigitalizowanym

Nie od dziś jest jasne, że zdecydowana większość naszego życia jest obecnie zawieszona w świecie cyfrowym. Wynika to jednoznacznie z faktu, że komputery oraz smartfony znacząco opanowały nasze życia i zastąpiły nam szereg innych sprzętów codziennego użytku. W jednym małym urządzeniu mamy dostęp zarówno do rzeczy prozaicznych, jak kalkulator czy notatnik, kończąc na bankowości, poczcie elektronicznej oraz dokumentach osobistych.

To jasno potwierdzają statystyki z 2022 roku, kiedy Badanie Założycielskiego Krajowego Instytutu Mediów wykazało, że aż 89,6 proc. Polaków ma w swoim gospodarstwie domowym dostęp do smartfona. Najwięcej korzystają z nich osoby w wieku od 13 do 15 lat, jest to aż 96,6 proc., ale w żadnej ze starszych grup wiekowych do 49 roku życia odsetek korzystających nie spada poniżej 94 proc. Obniżenie widać dopiero wśród osób wieku od 50 do 64 lat (78,6 proc.) oraz 65 lat i starszych (37,4 proc.).

kobieta ze smartfonem.jpg
Fot. Kaspars Grinvalds/CanvaPro

Dostęp do wszelkich informacji w jednym miejscu to dla użytkowników znaczne ułatwienie, nie trzeba bowiem nosić ze sobą dużych ilości różnorodnego sprzętu czy dokumentów. Okazuje się jednak, że jest to też uproszczenie drogi dla hakerów i oszustów, którzy mają wobec nas niecne zamiary.

Platforma społecznościowa Elona Muska sprzedana. Miliarder właśnie zakomunikował Użytkownicy Spotify w niebezpieczeństwie. Cyberprzestępcy atakują, po tym poznasz, że padłeś ofiarą

Warto dbać o bezpieczeństwo smartfona

W ciągu ostatnich lat liczba kradzieży telefonów komórkowych i smartfonów w Polsce znacząco spada. Oficjalne statystyki z 2005 roku mówią o nawet 60 tysiącach przypadków, podczas gdy w 2023 zgłoszono ich już tylko 9 776. Warto jednak zauważyć, że nie wszystkie takie sytuacje są zgłaszane bezpośrednio do służb i szacuje się, że w rzeczywistości kradzieży smartfonów może być nawet kilka razy więcej.

Przyczyn zmniejszającej się liczby kradzieży można szukać w coraz lepszych systemach bezpieczeństwa stosowanych w telefonach komórkowych. Przydatne są między innymi takie funkcje jak “Znajdź moje urządzenie”, które pozwalają na szybkie namierzenie smartfona, zablokowanie go, a nawet całkowite wyczyszczenie. Oprócz tego dziś telefony są względnie tanie, w porównaniu do modeli z okresu przed kilkunastoma laty. To sprawia, że złodzieje coraz mniej chętnie decydują się na tego typu zuchwałą kradzież.

kradzież torebki.jpg
Fot. KatarzynaBialasiewicz/Getty Images/CanvaPro

Mimo to coraz częściej zdarzają się również oszustwa internetowe, które polegają na wgraniu złośliwego oprogramowania na nasze urządzenia lub innym szkodliwym działaniu, które ma na celu wykradzenie naszych danych, poznanie haseł do kont i przejęcie nad nimi kontroli. Z danych policyjnych za rok 2024 wynika, że odnotowano niemal 56 tys. takich przypadków.

To między innymi z tych powodów warto z dbałością traktować bezpieczeństwo naszych danych, w tym stosować hasła, które nie będą takie łatwe do odgadnięcia. W ten sposób możemy się uchronić przed przestępcami, którzy czyhają na nasze dane i pieniądze.

Zobacz: Mało znana opłata ma zostać rozszerzona. Smartfony mogą podrożeć

Takich haseł nie używaj

Jedną z podstawowych opcji, która zwiększa bezpieczeństwo naszych środków i danych osobowych, jest stosowanie haseł zarówno do różnorodnych prowadzonych przez nas kont, jak i po prostu telefonu czy komputera. To ważne, aby ich używać oraz starać się, aby ich treść nie wpadła w niepowołane ręce. Dlatego nie powinniśmy ustawiać prostych i łatwych do odgadnięcia kombinacji, które nawet dla obcej osoby nie sprawią żadnej trudności.

Dlatego od lat alarmuje się, aby nie korzystać między innymi z ciągów liczb takich jak 1234567, dat urodzenia, numeru domu czy imion bliskich osób. W ten sposób możemy łatwo narazić się na włamanie, które może być opłakane w skutkach. Tak możemy stracić dostęp do naszych środków i kont.

Wśród najważniejszych porad, dzięki którym nasze hasło będzie trudne do odgadnięcia, wymienia się przede wszystkim:

  • stosowanie długich haseł na co najmniej 12-16 znaków,
  • korzystanie z różnych znaków (wielkich i małych liter, cyfr, znaków specjalnych itp.),
  • stosowanie różnych haseł do różnych kont,
  • korzystanie z logowania dwuetapowego.

Swoją instrukcję do zbudowania trudnego do odgadnięcia hasła przekazał również ING Bank Polski, chcąc zadbać o bezpieczeństwo cyfrowe swoich użytkowników. W specjalnym komunikacie dowiadujemy się, co powinniśmy wziąć pod uwagę.

Wybierz zdanie, które łatwo zapamiętasz, np. bardzo lubię czerwone smażone pomidory. Będzie to podstawa do zbudowania silnego hasła - czytamy.

W dalszej części poradnika bank sugeruje, aby: 

  • do tego dołączyć również nieistniejące słowo, które będzie się składało z dwóch pierwszych liter każdego wyrazu ze zdania. W przypadku wskazanym powyżej będzie to “baluczsmpo”. 
  • Następnie warto zmienić jego zapis, dodając wielkie i małe litery, a także cyfry. Tak powstaje sformułowanie “BaLuczsmP0”. 
  • Kolejnym krokiem będzie dodanie znaków specjalnych z listy: !@#$%^&*()_+}{|":?><~/.,';\][=-`. Ostatecznie z wskazanej powyżej kombinacji może powstać na przykład hasło “B@Lucz$mP0”.

Dużą zaletą takiego podejścia do sprawy jest to, że użytkownik może dość łatwo zapamiętać swoją kombinację, która równocześnie będzie zupełnie niezrozumiała dla innych.