Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > NIK zbadał reformę oświaty, wyniki są przerażające
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 22.05.2019 02:00

NIK zbadał reformę oświaty, wyniki są przerażające

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Ponad jedna trzecia szkół ucierpiała na reformie edukacji - tak głosi raport NIK-u przytoczony przez Dziennik Gazetę Prawną. 

W czym tkwi problem? 

Są problemy z ułożeniem planów lekcji, zwiększyła się rozpiętość godzin lekcji (np. początek o 7.10, koniec lekcji 18.15), a zmniejszyła się liczba nauczycieli przedmiotowych, sal gimnastycznych i pracowni. Do tego zagęszczenie w klasach wzrosło o jedną trzecią - brzmi część raportu.

Nauczyciele z kolei zostali przez reformę, czy tak jak oni sami ją nazywają - deformę, zmuszeni do podejmowania pracy w wielu placówkach, na wielu etatach. To powoduje, że nie są w stanie poświęcić konkretnym uczniom zbyt dużo czasu, mimo iż rząd sugeruje, że mają zbyt małe pensum. 

Jak widać, pomimo zapewnień, że reforma spowoduje lepsze warunki dla uczniów i nauczycieli, to sytuacja niestety ma się zupełnie inaczej. Problemy dotyczą nie tylko kwestii przeludnienia klas i braku kadr. Jednym z założeń reformy szkolnictwa było też zmniejszenie nakładów finansowych na edukację. Według Prawa i Sprawiedliwości gimnazja generowały bowiem nieadekwatnie dużo kosztów, przez co podjęto decyzję o ich likwidacji. Jak zauważył jednak NIK, wydatki na jednego ucznia wcale nie zmalały, a nawet wzrosły, z tym że koszty te przerzucono przede wszystkim na samorządy. Pomimo, iż edukacja kosztuje teraz władze lokalne znacznie więcej, to rząd zmieniszył subwencje z racji likwidacji szkół gimnazjalnych.  

Rząd dosłownie nie ma pojęcia, co się dzieje w szkolnictwie 

Raport Najwyższej Izby Kontroli wykazal także inną druzgocącą rzecz. Z badań urzędników wynika, że Ministerstwo Edukacji Narodowej nie dysponuje rzetelnymi informacjami o przekształceniu lub likwidacji gimnazjów. Pomimo rozwiniętej do kolosalnych rozmiarów biurokracji w szkołach, pracownicy ministerstwa nie wiedzą nawet ilu nauczycieli bierze udział w nowych szkoleniach programowych - zarzuca ministerstu NIK.  

MEN dementuje 

Ministerstwo Edukacji Narodowej nie zgodziło się z raportem i zapewnia ma posiada wszelkie istotne informacje na temat stanu edukacji - podał money.pl.

Tagi: MEN