Nosisz okulary, masz prawo do dofinansowania. Pracodawcy nie są szczęśliwi
Jeden z zapisów prawnych informuje, że pracownik ma prawo uzyskać dofinansowanie do okularów od swojego pracodawcy. Zaskakujące, ale prawdziwe i działające. Jest jednak pewien haczyk wymagany do uzyskania potrzebnych pieniędzy.
O możliwych pieniądzach na okulary mówi Kodeks pracy, a konkretnie artykuł 237. Wskazuje on, że pracodawca musi dostarczyć pracownikowi środki do ochrony przed działaniem czynników mających negatywny wpływ na zdrowie.
Kto jest uprawniony
Jak informuje Interia, w połączeniu z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 nt. BHP z monitorami, daje to podstawę do ubiegania się o dofinansowanie. Co najważniejsze, jeżeli pracownik skieruje do pracodawcy wniosek o dofinansowanie, to nie może on zostać odrzucony.
Nie każdy oczywiście może skorzystać z takiej możliwości. Przepisy precyzują jasno, że grupa osób uprawnionych do złożenia takiego wniosku jest wąska.
O dofinansowanie do okularów mogą się zwrócić ci pracownicy, którzy pracują co najmniej 4 godziny dziennie przed ekranem komputera. Interia podaje również, że wymagane jest zaświadczenie lekarskie od lekarza medycyny pracy informujące o konieczności noszenia okularów.
Procedura jest prosta
Jednocześnie przepisy zawierają pewną furtkę przyspieszającą proces. Działa ona jedynie, jeżeli kolejne badanie okresowe jest oddalone w czasie, zaś pracownik odczuwa skutki pracy przed komputerem. Może on wtedy zwrócić się do pracodawcy o przyspieszenie badania.
Wniosek o dofinansowanie składa się u pracodawcy razem z zaświadczeniem od lekarza i fakturą za okulary. Z informacji Interii wynika, że kwota, którą się otrzymuje, wynosi maksymalnie 300 zł za parę okularów.
Niestety prawo dopuszcza refundację wyłącznie okularów. Pracodawcy nie są zobowiązani do dofinansowywania szkieł kontaktowych - zrobienie tego zależy od ich dobrej woli.