Nowa polityka kredytowa. Banki wezmą pod uwagę trzy czynniki środowiskowe
Biuro Informacji Kredytowej wnosi istotny wkład w transformację zrównoważonego rozwoju - przekonuje podczas jednej z debat konferencji “Sustainable Economy Summit” ekspert tegoż, dyrektor Rynku Instytucji Finansowych Andrzej Zduńczyk. Już wkrótce polityka kredytowa banków istotnie się zmieni, kontrahenci będą opiniowani m.in. pod kątem prowadzenia działalności w nurcie zrównoważonego rozwoju.
Sustainable Economy Summit. Nowa polityka kredytowa banków
Debata z udziałem Zduńczyka odbyła się w ramach konferencji Sustainable Economy Summit, X, jubileuszowej edycji dwudniowego panelu eksperckiego w Warszawie. To jedno z najważniejszych krajowych wydarzeń poruszających się w tematyce zrównoważonego rozwoju, ochrony klimatu i społecznej odpowiedzialności biznesu. Ekspert Biura Informacji Kredytowej zapowiedział, że już niedługo banki w polityce kredytowej wprowadzą istotne zmiany, analizując działalność kontrahentów właśnie pod kątem doktryny, w której potrzeby obecnego pokolenia są zaspokajane bez umniejszania szans pokoleń przyszłych. Czyli doktrynie eko.
Zobacz też: Atom zmieni polską szkołę. Westinghouse zdradza: “wyselekcjonowaliśmy 7 firm”
Nowy, globalny superpodatek. Płacić mają tylko najbogatsi ludzieDane Biura Informacji Kredytowej pomogą w transformacji
Biuro Informacji Kredytowej to spółka z ponad 25-letnią historią, doświadczeniem w gromadzeniu danych. Jako taka oferuje bankom usługi analityczne, a ostatnio powołała do życia Platformę ESG BIK. Jak tłumaczy sam Zduńczyk, platforma gromadzi dane z zakresu ESG - czyli takie, pozwalające stworzyć rating przedsiębiorstw, państw i innych organizacji, także rating pozafinansowy. Czyli, np., środowiskowy.
Dane z Platformy ESG BIK będą służyć bankom w procesach wnioskowania firm o produkty kredytowe jako istotne uzupełnienie informacji w obszarze oceny ryzyka w zależności od formy i celu finansowania.
Rozwiązanie zostało opracowane nie bez korzyści także dla samych firm - miałyby składać raporty według jednego wzorca wymaganego przez banki. “[To - red.] zaprocentuje w przyszłości, skróci czas w składaniu wniosków w różnych bankach według jednego standardu” - przekonuje.
Zobacz też: Inwestor zdecyduje o polityce miejskiej? Szokująca wypowiedź profesora UJ
Środowisko i społeczeństwo, czyli zrównoważony rozwój
Dyr. Rynku Instytucji Finansowych wprost zapowiedział, że “już niedługo” banki w polityce kredytowej będą brały pod uwagę czynniki z “trzech obszarów środowiskowych, społecznych i powiązanych z ładem korporacyjnym”.
Kolejny krok to objęcie raportowaniem kontrahentów będących w łańcuchu dostaw oraz pod kątem ich wartości w zakresie prowadzenia zrównoważonej działalności.
Platforma ESG BIK to już dziś, jak ocenił, innowacja wdrażana w bankach, a w “niedługiej przyszłości” posłuży także poza sektorem finansowym.
Zobacz też: Mieszkanie prawem? Kontrowersyjna dyskusja na EEC 2024. Starcie deweloperów z naukowcami