Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nowe obowiązkowe urządzenia w mieszkaniach. Projekt już gotowy. Trzeba będzie płacić?
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 07.10.2024 07:45

Nowe obowiązkowe urządzenia w mieszkaniach. Projekt już gotowy. Trzeba będzie płacić?

blok mieszkalny
Fot. East News/ARKADIUSZ ZIOLEK

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej przekazała ministerstwu spraw wewnętrznych i administracji propozycję wprowadzenia nowych wymogów bezpieczeństwa w prywatnych mieszkaniach. Polacy będą musieli zainstalować w swoich lokalach nowe urządzenia, a za zaniedbania mogą spodziewać się kar.

Straż pożarna chce, by Polacy obowiązkowo montowali nowe urządzenie

PAP informuje, że Komenda Główna PSP proponuje, aby w polskich mieszkaniach obowiązkowo były montowane czujniki tlenku węgla lub dymu. Rzecz jasna służby już wcześniej apelowały o samodzielną instalację, jednak kolejne śmiertelne przypadki zatruć są zdaniem dowodem na to, że wymóg powinien zostać wprowadzony systemowo. System taki stosuje się już w wielu państwach Unii Europejskiej.

Obowiązek montowania czujników czadu mógłby zostać wprowadzony w drodze wydania rozporządzenia przez szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka. Objąłby on nie tylko lokale mieszkalne, ale też wszystkie pomieszczenia, w których spala się paliwo stałe, ciekłe lub gazowe.

Tajemniczy pożar zniszczył cały ich dobytek. Teraz chcą wrócić do gry

50 ofiar zatrucia czadu tylko w poprzednim sezonie grzewczym

Nie jest jeszcze jasne, czy MSWiA zdecyduje się na wdrożenie nowego obowiązku. Poza tym otwartą kwestią jest, czy w mieszkaniach będziemy obowiązkowo instalować tylko czujniki czadu, czy także czujniki dymu, a być może urządzenia uniwersalne. Biorąc pod uwagę wydarzenia z raptem kilku ostatnich tygodni, zarówno zagrożenie tlenkiem węgla, jak i pożarem może nieść ze sobą straszliwe konsekwencje.

Decyzja KGP PSP o zwróceniu się do ministra Siemoniaka ws. nowego obowiązku zapadła już we wrześniu, po pożarze przy ul. Kraszewskiego w Poznaniu, który doprowadził ostatecznie do zawalenia budynku. Śmierć poniosło 2 strażaków, 14 osób zostało rannych, a wielu więcej straciło majątek i dach nad głową. Ponadto tylko w minioną niedzielę, w wyniku zatrucia tlenkiem węgla, czadem, zginęły w Jaworznie na Śląsku dwie osoby.

Obowiązek najpierw dla nowych lokali, dla pozostałych 5 lat okresu przejściowego

Propozycja PSP zakłada, że w pierwszej kolejności obowiązkiem instalacji czujników byłyby mieszkania trafiające na rynek pierwotny. Od momentu wejścia w życie nowych przepisów każde kolejne mieszkanie oddane do użytku musiałoby być wyposażone w odpowiednie urządzenie. W kolejnych latach obowiązek byłby stopniowo rozszerzany także na starsze mieszkania i domy. Przewidziany okres przejściowy miałby wynieść ok. 5 lat.

W zeszłym sezonie grzewczym strażacy interweniowali w sprawie nieszczelności, awarii i wad urządzeń, które skończyły się wydostaniem się do pomieszczeń tlenku węgla ponad 4,3 tys. razy. Ponad 50 osób nie udało się uratować.