Nowe świadczenie. Można otrzymać nawet 3500 złotych
Na posiedzeniu z 26 maja Sejm uchwalił ustawę o świadczeniu wspierającym. Może ono wynieść nawet 3500 złotych, chociaż niektórzy nie otrzymają nawet tysiąca złotych.
Nowe świadczenie wspierające
Ustawa o świadczeniu wspierającym dla pełnoletnich osób z niepełnosprawnościami w porównaniu z pierwszą wersją zawiera kilka zmian dotyczących progów. Jest ich bowiem sześć zamiast dwóch.
Jak podaje portal Rynek Zdrowia, wszystkie z nich odnoszą się do renty socjalnej. Najwyższy z nich ma wysokość 220 proc. renty, zaś najniższy - 40 proc.
Nie wszyscy dostaną tysiące
Na podstawie tych kryteriów można stwierdzić, że najwyższa kwota świadczenia wspomagającego wyniesie ok. 3500 zł/msc. Najniższy próg oscyluje z kolei w okolicy 700 zł/msc.
Jak wynika z informacji Rynku Zdrowia, konkretne kwoty świadczeń będą przyznawane przez wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności. Decyzje mają być podejmowane na wniosek takiej osoby, a zespół weźmie pod uwagę sytuację wnioskodawcy czy jego wiek.
Niezależne od innych świadczeń
Pocieszającym może być fakt, że świadczenie wspierające będzie niezależne od innych. Tym samym w połączeniu z rentą rodzinną, która jak podaje Rynek Zdrowia wynosi ok. 1500 zł, będzie można otrzymać ponad 3 tys. zł.
Z informacji Rynku Zdrowia wynika również, że za wypłacanie świadczenia będzie odpowiadał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek o świadczenie będzie można złożyć wyłącznie przez internet.