Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Technologie > Nowe zasady dla pomp ciepła. Zacznie się już w kwietniu
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 16.03.2024 21:36

Nowe zasady dla pomp ciepła. Zacznie się już w kwietniu

pompa ciepła
Fot. yum9me (CC BY-NC-ND 2.0 DEED)

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska wydał komunikat dotyczący zmian, jakie już od 22 kwietnia zajdą w programie „Czyste Powietrze”. Te będą gruntowne i znacznie ograniczą możliwość uzyskania dofinansowania inwestycji w pompy ciepła i niektórych rodzajów kotłów, tak aby zmniejszyć napływ na polski rynek urządzeń niskiej jakości.

Nowe zasady „Czystego Powietrza” od 22 kwietnia

Wcześniejsze edycje programu „Czyste Powietrze” zachęciły Polaków do termomodernizacji gospodarstw domowych, które często były dokonywane poprzez montaż pompy ciepła i fotowoltaiki. Duże zainteresowanie inwestycjami zostało dostrzeżone i w mig pojawiło się wiele podmiotów, których działalność polegała na imporcie tanich urządzeń niskiej jakości.

Szybko Polskę zalazły pompy ciepła chińskiej produkcji, które pozostawały wiele do życzenia w zasadzie w każdym aspekcie poza ceną. Są wadliwe, nie mają parametrów deklarowanych na etykiecie energetycznej, a firmy, które je importowały, znikały tak szybko, jak się pojawiły, co zostawiło nabywców tanich pomp bez napraw i serwisu. Kolejna edycja programu „Czyste Powietrze” ma zapobiec powtórzeniu tych błędów.

Powstała rządowa lista certyfikowanych pomp ciepła – tylko te modele będą dotowane

Warunki włączenia na listę ZUM

Instalacje pomp ciepła, kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet będą mogły zostać dofinansowane tylko wtedy, kiedy urządzenia znajdą się na specjalnej liście zielonych urządzeń i materiałów, znanej także jako lista ZUM. Jak podaje Narodowy Fundusz Ochrony, Środowiska pojawią się na niej tylko urządzenia, które będą spełniać następujące warunki:

  • Udokumentowane spełnienie wymogów programu oraz zgłoszenie do listy ZUM.
  • Uzupełnienie dokumentacji o raport z badań przeprowadzonych w niezależnych akredytowanych laboratoriach zlokalizowanych na terenie EU lub EFTA.
  • Badania muszą potwierdzać parametry dla klimatu umiarkowanego zarówno dla zastosowań średnio jak i niskotemperaturowych.
  • Przeprowadzone i przedstawiane przez producenta/dystrybutora badania mają w pełni potwierdzać parametry wskazane w etykiecie energetycznej oraz karcie produktu oraz spełnienie wymogów programu „Czyste Powietrze”.

Pozostałe szczegółowe warunku, dodatkowe informacje oraz wyciąg wymogów technicznych wobec pomp ciepła, które mogą trafić na listę ZUM można znaleźć pod adresem czystepowietrze.gov.pl.

Okres przejściowy do 13 czerwca

Choć nowe zasady wchodzą w życie już 22 kwietnia, to jednak do 13 czerwca 2024 r. potrwa okres przejściowy. Po jego upływie wszystkie pompy ciepła, które nie spełniają wymogów bądź nie dostarczono badań i pozostałej dokumentacji, które potwierdzają ich spełnienie, zostaną definitywnie wykreślone z listy ZUM. Nowym zasadom będą oczywiście podlegać także wszelkie próby dopisania do listy nowych urządzeń.

Powiązane
haker
Quiz sprawdzi, czy jesteś bezpieczny w internecie. Jeśli nie zdobędziesz 7/10 pkt., możesz mieć kłopoty