Nowy dodatek do emerytury. Wielu uprawnionych może nie otrzymać pieniędzy
Sejm zajmie się nowym dodatkiem do emerytury. Zgodnie z założeniami sołtysi, którzy pełnili swój urząd przez co najmniej dwie kadencje trwające łącznie osiem lat, będą mogli otrzymać dodatkowe 300 zł. “Dziennik Gazeta Prawna” zwraca uwagę na różne długości kadencji oraz kwestie związane z powoływaniem na stanowisko sołtysa.
Część sołtysów nie dostanie dodatku
Jak zauważa “Dziennik Gazeta Prawna” część sołtysów może nie otrzymać dodatku do emerytury ze względu na różną długość kadencji. Na łamach dziennika Ireneusz Niewiaromski, prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów zwraca uwagę, że w niektórych gminach statuty przewidują nawet trzyletnią kadencję sołtysa, dlatego aby spełnić wymóg minimum ośmiu lat będą musieli przepracować minimum trzy trzyletnie kadencje.
“Inni, których kadencja trwa 5 lat, będą mieli aż 10 lat stażu po dwóch kadencjach, wymaganych przez nowe przepisy. Może to prowadzić do nierównego traktowania uprawnionych przez nowe prawo – dodaje Ireneusz Niewiarowski”.
Nieprawidłowo wybrani
Dziennik zwraca uwagę, że część sołtysów jest wybierana przez zebranie wiejskie, co jest niezgodne z ustawą o samorządzie gminnym.
Zdaniem Leszka Świętalskiego, dyrektora biura Związku Gmin Wiejskich RP mogłoby się to przyczynić do kwestionowania wniosku o dodatek dla sołtysa przez KRUS.
Dodatek do emerytury dla sołtysów
Ustawa o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa przewiduje dodatek dla osób, które przez co najmniej dwie kadencje, trwające łącznie osiem lat, pełniły funkcję sołtysa.
Wysokość świadczenia ma wynosić 300 zł, ma także podlegać corocznej waloryzacji.