Nowy obowiązek dotyczący wypłat emerytur. Nie pokażesz dowodu, nie dostaniesz pieniędzy
Wielu seniorów odbiera emeryturę „do ręki”, która dostarczana jest przez miejscowego listonosza. Zazwyczaj są to osoby, które się znają i mogą sobie ufać. Teraz sporo się zmieni, bo weszły w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi listonosze muszą uzupełniać co miesiąc pewne dokumenty, informuje za „Gazetą Wyborczą, serwis o2.pl.
Nowe przepisy
W ciągu ostatnich kilku miesięcy regularnie ostrzegamy przed oszustwami, których ofiarami bardzo często padają seniorzy, wykazujący zbytnie zaufanie nieznanym im osobom. Przy każdej takiej sytuacji ostrzegamy, aby nie podawać swoich danych i zachować czujność.
Jak się okazuje, Poczta Polska wprowadziła przepisy, które spowodowały spore zamieszanie. Zgodnie z nowymi regulacjami, listonosz, by wypłacić pieniądze, musi każdorazowo spisywać dane z dowodu osobistego emeryta. Zmiany są efektem nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Alarmujące dane z ZUS. Ponad 300 tys. Polaków pobiera głodowe świadczenia. Wiadomo, ile wynosi najniższa emeryturaUtrapienie dla listonoszy, problem dla emerytów
„Gazeta Wyborcza” opisała historię emeryta z małej wsi w okolicy Kalwarii Zebrzydowskiej. Mężczyzna przyznał, że gdy znana mu od lat listonoszka poprosiła, aby podał jej numer dowodu osobistego był w szoku.
„Kiedy powiedziała mi, że musi spisać sobie na kartce numer mojego dowodu osobistego, zapaliła mi się czerwona lampka. Odmówiłem więc, a ona powiedziała mi, że niestety bez tego nie wyda nam pieniędzy” - opowiada w rozmowie z Gazetą Wyborczą. Senior dodał, że bardzo często słyszał o wyłudzeniach pieniędzy, dlatego nowe przepisy wydają mu się problematyczne.
Rekordowo wysokie zwroty z PIT. Podatnicy otrzymali już 18 mld zł.
Poczta wyjaśnia
Dziennikarze „Gazety Wyborczej” uzyskali wyjaśnienie od kierowniczki miejscowej poczty. „Każdy listonosz jest zobowiązany nie tylko do weryfikacji osoby, której wręcza pieniądze, poprzez wgląd do dowodu osobistego. Jego numer musi zapisać też w dokumentach, obok imienia, nazwiska czy numeru PESEL” - wyjaśniła kobieta.
Istotne jest, że danych nie wystarczy podać tylko raz, a okazanie dowodu osobistego będzie wymagane co miesiąc przy wypłacie świadczenia.