Nowy podatek od ogrzewania. Opłata może być wysoka
W 2027 roku osoby, które ogrzewają budynki paliwami kopalnymi, węglem lub gazem, będą musiały zapłacić podatek od ogrzewania. Jest to konsekwencja systemu ETS i opłat za emisję dwutlenku węgla.
Nowy podatek od ogrzewania
Osoby, które ogrzewają budynki paliwami kopalnymi, węglem lub gazem będą musiały zapłacić podatek od ogrzewania. Nowa opłata ma wejść w życie od 2027 roku.
Na razie nie wiadomo, jaka to będzie dokładna kwota, mówi się, że miałoby to być nawet 45 euro za tonę emisji CO2. Podatek ma być doliczany do ceny paliwa.
Uniknięcie podatku od ogrzewania
Nowy podatek nie będzie obejmował domów korzystających z paneli fotowoltaicznych czy pomp ciepła.
Sposobem uniknięcia podatku jest wymiana źródła ogrzewania. Obecnie można uzyskać dofinansowanie z rządowych programów Czyste Powietrze i Mój Prąd.
System ETS
EU ETS to system, który został wprowadzony przez Unię Europejską w 2005 roku, mający na celu finansowanie działań na rzecz redukcji emisji dwutlenku węgla i poprawy efektywności energetycznej. System ten składa się z rynku uprawnień do emisji, który umożliwia przedsiębiorstwom kupowanie i sprzedawanie uprawnień do emisji CO2.
W ten sposób koszt emisji dwutlenku węgla jest uwzględniany w procesie produkcji energii oraz wyrobów przemysłowych. EU ETS jest największym na świecie rynkiem uprawnień do emisji dwutlenku węgla i stanowi podstawowe narzędzie w walce Unii Europejskiej o ochronę klimatu.