Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Technologie > Nowy ranking najbardziej pożądanych umiejętności w IT. W tych kierunkach warto się rozwijać
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 11.09.2023 15:54

Nowy ranking najbardziej pożądanych umiejętności w IT. W tych kierunkach warto się rozwijać

Laptop
Piotr Molecki/East News

Tradycją stały się już publikowane co roku rankingi popularności języków programowania. Im bliżej przełomu lat, tym publikuje się ich więcej. Niezależnie od stosowanej metodologii pozostają one źródłem informacji co do kierunku, w którym rozwija się IT i szerzej pojęta branża tech. Jednym z najbardziej miarodajnych raportów w tym zakresie pozostaje od lat „Top Programming Languages” opracowywany przez IEEE. Właśnie opublikowano kolejną odsłonę badań.

Python znów niekwestionowanym liderem

Badania nad zyskującymi popularność językami programowania często uznawane są za papierek lakmusowy IT – dzięki nim dowiadujemy się, co i z użyciem jakich narzędzi dostarczane jest na rynek, a także ,na jaki sprzęt warto kierować software. To także wartościowe źródło informacji dla tych, którzy zamierzają się przebranżowić. Dzięki informacjom dotyczącym najszerzej wykorzystywanych języków mogą oni wybrać takie kursy i literaturę, które pozwolą im osiągnąć oczekiwaną satysfakcję zawodową.

Według badań przeprowadzonych przez IEEE o zaskoczeniu w kwestii języka programowania cieszącego się największym zainteresowaniem nie może być w tym roku mowy. Dominacja Pythona jest bowiem jednoznaczna i należy się raczej spodziewać, że coraz więcej osób programujących będzie wykorzystywać w tym celu Pythona, niż jakikolwiek inny język. Python zdobywa coraz większą rzeszę użytkowników kosztem mniejszych, niskopoziomowych języków o konkretnych specjalizacjach. Według IEEE Python, mimo swoich ograniczeń, choćby wydajnościowych, to dziś potencjalny lingua franca dla całego IT, którego znajomość wynosi się w rosnącej liczbie państw ze szkoły.

Czym jest e-biznes? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania

Priorytetem środowisko webowe

Interoperacyjność, multiplatformowość, szerokie zastosowania w specjalnościach, które ocenia się jako najbardziej perspektywiczne (jak choćby analityka danych) oraz relatywnie nieskomplikowana składnia – to te czynniki wskazuje się jako cechy wpływające na sukces Pythona. Ostatni z nich sprawia, że jest to także język popularny na kursach programowania i bootcampach, które zwłaszcza dla przebranżawiających się stanowią ścieżkę alternatywną do konieczności uzyskiwania dyplomu z informatyki na uczelniach. Nawet kosztem jakości wytwarzanego oprogramowania.

Podobnie jak nie jest zaskoczeniem, że Python po raz kolejny z rzędu plasuje się w ścisłej czołówce najpopularniejszych języków, tak nie jest zaskoczeniem, że tuż za nim plasuje się SQL. Dziś, gdy lwią część oprogramowania produkuje się z zamiarem dostarczania go w postaci aplikacji webowych, trudno sobie wyobrazić, aby programiści backendowi nie znali składni pozwalającej pozyskiwać informacje z baz danych z serwerów. W rezultacie, choć w podsumowaniu badań IEEE, to umiejętność programowania w Pythonie wyrasta na najbardziej cenioną kompetencję, to najczęstszym wymogiem pojawiającym się w ofertach pracy pozostaje znajomość SQL.

Nieśpieszna ewolucja

Dalsze pozycje również trudno traktować jako zaskoczenie. W przypadku najpopularniejszych języków programowania za Pythonem plasuje się Java i C++. Zwłaszcza przypadek Javy jest symptomatyczny, gdyż nie brakuje krytycznych głosów, które od dawna wieszczą jej śmierć, a mimo to utrzymuje ona w zasadzie niesłabnącą popularność. Duet C++ i C jest z kolei nadal niezastąpiony w zastosowaniach niskopoziomowych i choć nie brakuje propozycji wykorzystywania języków bardziej nowoczesnych (choćby Rust), to najpewniej wiele wody będzie musiało upłynąć, aby przełożyły się one na realia rynkowe.

Tym, co zwraca uwagę w kolejnej odsłonie badań przeprowadzanych przez IEEE, ale tez inne respektowane analizy, jak choćby Stack Overflow Developer Survey, jest pewna stagnacja. Dotychczasowi liderzy utrzymują swoje pozycje, zaś innowacje, jak choćby wspomniany Rust, pozostają niszą. To może sugerować, że IT w formacie postrzeganym „od kuchni” zachodzi znacznie mniejsza dynamika, niż mogłoby się to wydawać zewnętrznemu obserwatorowi. Z kolei raz uznana jakość cieszy się zainteresowaniem przez dekady.