Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Energetyka > O energii i zielonej transformacji na Europejskim Kongresie Gospodarczym. Do Katowic przyjadą przedstawiciele biznesu, rządu i spółek skarbu państwa
Redakcja BiznesInfo
Redakcja BiznesInfo 01.04.2025 17:42

O energii i zielonej transformacji na Europejskim Kongresie Gospodarczym. Do Katowic przyjadą przedstawiciele biznesu, rządu i spółek skarbu państwa

EEC 2025
Fot. PTWP

Energetyka i transformacja sektora energii to obszary, które w kontekście bezpieczeństwa mają niebagatelne znaczenie. Jak realizować zieloną transformację i przekształcać sektor energii wspierając konkurencyjność gospodarki, z uwzględnieniem nowych celów europejskiej polityki gospodarczej, uwarunkowań i zagrożeń zewnętrznych? Na te pytania odpowiedzą eksperci zaproszeni na Europejski Kongres Gospodarczy (23-25 kwietnia br., Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek w Katowicach).

Europejski Kongres Gospodarczy coraz bliżej

Ścieżka tematyczna o nazwie „Energia. Paliwa. Transformacja” będzie jedną z najważniejszych w agendzie XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Podczas kongresu eksperci będą dyskutować m.in. o tym, jak zmieniać gospodarkę i sektor energii na zrównoważone, zjednując dla tych działań szerokie społeczne poparcie. Przyjrzą się też bezpieczeństwu energetycznemu Europy Centralnej w kontekście transformacji, uwarunkowań geopolitycznych i zjawisk kryzysowych.

Prelegenci pochylą się też m.in. nad rolą atomu w polskim miksie energetycznym i potencjalnymi terminami oddania do użytków pierwszych reaktorów. Pod lupę zostaną też wzięte odnawialne źródła energii – eksperci zastanowią się nad ich obecnym stanem w Polsce, a także potencjałem i perspektywami rysującymi się przed tymi technologiami. 

Na EKG nie zabraknie również dyskusji dotyczących: przyszłości węgla kamiennego i brunatnego w Europie i Polsce, kondycji branży hutniczej, ciepłownictwa, magazynów energii, gazu ziemnego czy gospodarki wodorowej.

Swój udział w debatach poświęconych m.in. tej tematyce potwierdziło już wyjątkowo szerokie, eksperckie grono specjalistów, w którym znaleźli się m.in. Barbara Adamska, CEO Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii PSME; Karine Boissy-Rousseau, VP Green Gases TotalEnergies; Borys Budka, poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii, minister aktywów państwowych w latach 2023–2024; Alicja Chilińska-Zawadzka, CEO EDF Renewables Polska; Marzena Czarnecka, minister przemysłu; Ireneusz Fąfara, prezes ORLENu; Fabian Gaus, CEO GoldenPeaks Capital; Tomasz Guzowski, CEO OX2 Polska; Monika Gruźlewska, dyrektorka Polskiego Towarzystwa Energetyki Cieplnej; Sławomir Hinc, prezes GAZ-SYSTEM; Grzegorz Kinelski, prezes Grupy Enea; Piotr Listwoń, prezes Towarowej Giełdy Energii; Grzegorz Lot, prezes Grupy TAURON Polska Energia; Dariusz Marzec, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej; Andrzej Modzelewski, prezes E.ON Polska; Grzegorz Onichimowski, prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych; Dagmara Peret, Country Leader GE Hitachi Poland; Pawel Przybylski, prezes ONDE; Sanjay Samaddar, Vice president – CEO ArcelorMittal Europe Long Products; Agnieszka Skorupińska, partnerka kierująca zespołem Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Baker McKenzie; Wojciech Wrochna, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Ministerstwa Przemysłu; Krzysztof Zamasz, dyrektor handlowy Veolia Poland, wiceprezes Veolia Energy Contracting Poland; Tomasz Ziomek, Regulatory Lead Axpo Polska; Sławomir Żygowski, prezes GE Vernova.

Tegoroczną kongresową nowością będą konferencje Ministerstwa Przemysłu w ramach polskiej prezydencji w UE. Poruszą szerokie spektrum tematów, m.in. czy możliwe jest stworzenie europejskiego i światowego systemu bezpieczeństwa energetycznego, jak pogodzić dążenie do neutralności wobec klimatu z zapewnieniem bezpieczeństwa i jak transformacja klimatyczna wpływa na ekosystemy przemysłowe, koszty działalności gospodarczej, strategie firm, życie społeczne, naukę i sektor badawczy. W orbicie zainteresowania znajdą się zwłaszcza europejskie regiony przemysłowe i obszary zależne od energetyki konwencjonalnej w obliczu wyzwań transformacyjnych. Jakie są koszty, ryzyka i profity wynikające z transformacji? Czy i jaką drogą regiony górnicze mogą odzyskać utraconą witalność społeczno-gospodarczą? Uczestnicy konferencji spróbują wspólnie zarysować zielone scenariusze dla regionów w transformacji.

XVII Europejski Kongres Gospodarczy odbędzie się w terminie 23-25 kwietnia 2025 r., w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i w Hali Widowiskowo-Sportowej Spodek w Katowicach.