Obowiązek stosowania kas fiskalnych od 1 lipca. Ale jest też szansa na 700 zł ulgi
W kasy fiskalne online muszą zainwestować kolejne branże. Od 1 lipca nowe urządzenia będą wymagane m.in. od przedsiębiorców świadczących usługi fryzjerskie czy budowalne. Jednak na zakup sprzętu mogą otrzymać pokaźną ulgę.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kto od początku lipca musi stosować kasy fiskalne online
Jak działa sprzęt
Co zrobić, aby otrzymać ulgę
Kasy fiskalne online dla kolejnych branż
Stare kasy fiskalne są sukcesywnie wymieniane na nowe, bardziej zaawansowane urządzenia zdalnego odczytu. Rewolucja w duchu technologii jest rozłożona na kilka etapów. Już 1 lipca 2021 r. obejmie kolejne branże.
Portal prawo.pl donosi, że od początku przyszłego miesiąca kasy fiskalne online będzie musiała stosować branża fryzjerska, kosmetyczna i kosmetologiczna. W nowe urządzenia muszą zainwestować również przedsiębiorcy świadczący usługi budowlane, prawnicze i w zakresie opieki medycznej (lekarze i lekarze dentyści). Na dodatkowy wydatek powinien przygotować się każdy, kto zapewnia usługi związane z działalnością obiektów, mających na celu poprawę kondycji fizycznej (tylko w zakresie wstępu).
Jak działają nowe kasy fiskalne? Dane z e-urządzeń są przekazywane bezpośrednio i automatycznie. Kasy fiskalne online przekazują informacje z paragonów np. NIP, podstawę opodatkowania, kwotę podatku, rodzaj towaru lub usługi, datę i czas sprzedaży, a także stawkę VAT.
Wszystkie te szczegóły trafiają w czasie rzeczywistym do systemu teleinformatycznego, który nadzoruje szef KAS. Informacje są gromadzone w celach analitycznych i kontrolnych.
Kasy fiskalne wcale nie muszą być dużym wydatkiem
Choć nowe kasy fiskalne wymagają dodatkowych nakładów pieniężnych to przepisy są wyjątkowo korzystne dla przedsiębiorców. Interia podaje, że podatnicy VAT mają bowiem prawo do ulgi - mogą odliczyć podatek od kwoty wydanej na zakup nowej kasy fiskalnej.
Wysokość ulgi wyznaczono na 90 proc. ceny zakupu bez podatku, ale nie więcej niż 700 zł. Ulgę należy rozliczyć w deklaracji VAT.
W sytuacji, gdy podatnicy wykonują wyłącznie czynności zwolnione z podatku lub są podatnikami prowadzącymi sprzedaż całkowicie nieopodatkowaną (w myśl art. 13 ust. 1 i 9 ustawy o VAT) to urząd skarbowy zwróci kwotę przeznaczoną na zakup nowej kasy fiskalnej bezpośrednio na rachunek bankowy. Pieniądze powinny pojawić się na koncie w terminie 25 dni od dnia przedłożenia wniosku przez podatnika.
Co należy dołączyć do wniosku? Niezbędne jest okazanie kopii miesięcznego raportu fiskalnego wystawionego za pomocą kasy rejestrującej. W ten sposób podatnik może potwierdzić, że faktycznie prowadzi ewidencję sprzedaży.
- Mając na uwadze główną cechę kas online […] należy mieć sporą nadzieję, że wymóg załączania kopii raportu fiskalnego, w dobie dostępu organów podatkowych do rozliczeń podatnika w trybie online, niebawem zniknie - stwierdziła Izabela Rutkowska, doradca podatkowy, z kancelarii Savior Tax&Legal.
Wszystkie te dokumenty należy wysłać do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. W przypadku nowych branż, które od lipca 2021 r. muszą stosować kasy fiskalne online, termin przedłożenia zaświadczeń mija w sierpniu 2021 r.
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]