Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Obowiązkowy podatek od telefonu. Zapadła kluczowa decyzja, chodzi o duże pieniądze
Michał Górecki
Michał Górecki 15.08.2024 05:50

Obowiązkowy podatek od telefonu. Zapadła kluczowa decyzja, chodzi o duże pieniądze

Podatek od telefonu
Fot. Sven/Unsplash

Podatek dochodowy PIT od smartfonów? O konieczność lub jego brak zapytał Krajową Inspekcję Skarbową przedstawiciel firmy, która zatrudnia blisko 4 tys. osób. Profil działalności wymagał, by pracownicy uzbrojeni byli w służbowe telefony. Firmę niepokoiło, czy powinna regulować w związku z tym zaliczki na PIT. Urząd wydał interpretację indywidualną, która posłuży wielu.

Telefon służbowy do użytku prywatnego

Przedmiotowa firma zwróciła się do urzędu z pytaniem, czy służbowy telefon, który jest - za zgodą firmy - użyczony pracownikom także do korzystania prywatnego, generuje konieczność zaliczek na PIT potrącanych z tytułu użyczenia (telefonu wraz z kartami SIM). “Pakiet” w tym przypadku zakładał nielimitowany plan taryfowy i paczkę danych 1 TB.

Zobacz też: Szykują się ważne zmiany w podatkach. Wiele osób na tym zyska

Koniec darmowych parkingów w weekendy. Ten przywilej zniknie po 39 latach

Podatek od służbowego telefonu. Co z użytkowaniem prywatnym?

Kluczem do interpretacji był fakt, że firma zgodziła się na użytkowanie prywatne. Zanim firma zwróciła się z pytaniem o konieczność regulowania podatku od takiej formy użyczenia, zachowawczo doliczała do przychodu pracowników co miesiąc 15 zł, które było ekwiwalentem 1/3 ceny najtańszego abonamentu zbliżonego parametrami do tych, które otrzymali pracownicy. Jak się okazuje - niepotrzebnie.

Przedsiębiorca przyznał, że w związku z wyrażeniem zgody na korzystanie z telefonów także w formie prywatnej, pozazawodowej, nie jest w stanie oddzielić skali; korzystania w ramach wykonywanych obowiązków od prywatnego. Ten aspekt jest kluczowy.

[…] w sytuacji braku możliwości jednoznacznego określenia przychodu przypadającego na konkretnego pracownika w związku z wykorzystaniem przez pracownika telefonu służbowego zarówno do celów służbowych jak i prywatnych, po stronie takiego pracownika nie powstaje przychód […] podlegający opodatkowaniu - przytacza treść interpretacji serwis telepolis.pl.

Prywatne, czy służbowe? Jeśli nie da się oddzielić, obowiązku podatkowego nie ma

Z interpretacji wynika, że jeżeli przedsiębiorstwo nie jest w stanie określić konkretnych ram korzystania zawodowego od prywatnego - obowiązek podatkowy nie występuje. Wartość telefonu, jego taryfy, nie podlega opodatkowaniu. Pracodawca nie jest bowiem w stanie ustalić podstawy opodatkowania i nie może też naliczać zryczałtowanej, uśrednionej kwoty.