Od 1 marca fiskus wie o Tobie więcej. Podatki Polaków pod lupą urzędników
Dziennik Gazeta Prawna informuje, że od początku marca notariusze mają obowiązek w przekazywać skarbówce nie tylko wypisy aktów notarialnych związanych z podatkiem PCC oraz od spadków i darowizn, ale również związane z innymi podatkami np. dochodowym i VAT.
Nowe obowiązki notariuszy
Na forach internetowych notariusze zapowiadają, że zaczną wysyłać wypisy wszystkich aktów notarialnych do Centralnego Repozytorium Elektronicznych Wypisów Aktów Notarialnych (CREWAN). Do tej pory wysyłali je w formie papierowej do urzędów skarbowych. Teraz obawiają się ryzyka popełnienia błędu i nie chcą sprawdzać, czy w przypadku danej transakcji wystąpiły zobowiązania podatkowe.
Fiskus zyskał nową wiedzę
Rozszerzył się także zakres transakcji, o których notariusz musi poinformować Krajową Administrację Skarbową — przekazał na łamach "DGP" Szymon Kołodziej, rzecznik prasowy Krajowej Rady Notarialnej. Chodzi nie tylko o czynności podlegające podatkowi od czynności cywilnoprawnych oraz podatkowi od spadków i darowizn, ale również czynności, które mogą spowodować, że powstanie obowiązek podatkowy.
W efekcie urzędnicy aparatu skarbowego zyskali dostęp do szerszego katalogu informacji niż do tej pory , a notariusze dostaną po prostu więcej obowiązków.
Stanowisko Ministerstwa Finansów
Ministerstwo Finansów wyjaśnia na łamach dziennika, że wcale nie potrzebuje wypisów ze wszystkich aktów notarialnych , gdyż ma dostęp już do wielu informacji w swoich bazach. Dlatego MF zamierza wraz z Krajową Radą Notarialną opracować listę aktów notarialnych, których wypisy będą dostarczane przez notariuszy do systemu CREWAN.
Robert Michalski, zastępca dyrektora departamentu zwalczania przestępczości ekonomicznej w MF zapowiedział, że liczba wysyłanych wypisów wzrośnie, ale w bardzo niewielkim stopniu. 99 proc. z nich ma dotyczyć podatku od spadków i darowizn oraz PCC.