Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Od 4 kwietnia można składać ważne wnioski. Bez tego nie zagłosujesz
Marcelina Gancarz
Marcelina Gancarz 04.04.2025 17:30

Od 4 kwietnia można składać ważne wnioski. Bez tego nie zagłosujesz

głosowanie
Fot. Wojciech Olkusnik/East News

Zbliżają się wybory prezydenckie. Już za nieco ponad 6 tygodni Polacy pojawią się tłumnie w lokalach wyborczych i zagłosują na głowę państwa. Wzięcie udziału w tym wydarzeniu jest oznaką dojrzałości obywatelskiej i wymaga pewnego przygotowania, nie tylko jeśli chodzi o znajomość postulatów wygłaszanych przez danego kandydata. Od 4 kwietnia ruszył nabór specjalnych wniosków, które trzeba posiadać, aby móc dokonać wyboru. 

Kandydaci w wyborach prezydenckich 2025

4 kwietnia to data ważna z wielu względów. Tego dnia mija termin zgłaszania kandydatów na prezydenta, którzy zebrali minimum 100 tysięcy podpisów poparcia do Państwowej Komisji Wyborczej. W tym momencie o jeden z najważniejszych urzędów w kraju morze ubiegać się 10 kandydatów, a są to:

Sławomir Mentzen (Konfederacja), Grzegorz Braun (europoseł wykluczony przez sąd partyjny z Konfederacji), Rafał Trzaskowski (prezydent Warszawy, Koalicja Obywatelska), Artur Bartoszewicz (bezpartyjny, ekonomista), Karol Nawrocki (bezpartyjny, prezes IPN, kandydat popierany przez PiS), Adrian Zandberg (partia Razem), Szymon Hołownia (Trzecia Droga, marszałek Sejmu), Marek Woch (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców), Joanna Senyszyn (bezpartyjna, ekonomistka) i Magdalena Biejat (bezpartyjna, kandydatka Lewicy).

Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2025 r. - [wybory.gov.pl].png

Na zatwierdzenie wciąż czekają: Marek Jakubiak (poseł koła Wolni Republikanie), Dawid Jackiewicz (były poseł PIS, przedsiębiorca), Wiesław Lewicki (działacz niemieckiej polonii), Romuald Starosielec (Ruch Naprawy Polski). 

Z kolei Krzysztof Stanowski, który w ramach swojego rodzaju eksperymentu dołączył do kampanii wyborczej, zapowiedział, że zgłosi swoją kandydaturę do PKW ostatniego możliwego dnia. 

Aby móc zagłosować na wybranego kandydata trzeba posiadać polskie obywatelstwo oraz najpóźniej w dniu wyborów osiągnąć pełnoletniość, czyli 18 rok życia. Głosowanie jest przeprowadzane w wyznaczonych do tego celu lokalach wyborczych. Członkowie komisji posiadają spis uprawnionych obywateli, którym mogą wydać karty. Aby je otrzymać, trzeba przedstawić stosowny dokument. Niektórzy będą musieli złożyć dodatkowy wniosek. Ruszył już nabór, ale czas jest ograniczony. 

Natalia Ziółkowska, Daniel Ferreri
Miał milionowe wyświetlenia. Teraz ma milionowy biznes. Daniel Ferreri dla BiznesInfo: „Zainwestowałbym w Dubaju”
Brzoska chce pomóc emerytom. Wszystkie środki w jednym miejscu, ale jest problem Ostatni moment na skorzystanie z kluczowej funkcji karty Moja Biedronka. Lepiej się pospiesz

Polskie prawo wyborcze. To trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do głosowania

Jak stanowi Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, wybory muszą być przeprowadzane według ściśle określonych zasad, przede wszystkim powinny być: 

  • powszechne — dostępne dla wszystkich uprawnionych;
  • równe — każdy głos jest tak samo ważny;
  • bezpośrednie — obywatele głosują bezpośrednio, bez pośredników, takich jak elektorzy czy inne ciała reprezentacyjne;
  • tajne — każdy obywatel ma prawo oddać swój głos w sposób, który nie pozwala na ujawnienie jego wyboru.
wybory, głosowanie, urna
Fot. Wojciech Olkusnik/East News

Jest jednak kilka wyjątków od tych reguł. Oddać głosu nie może oddać osoba pozbawiona przez prawomocny wyrok sądu prawa wyborczego. Dochodzi do tego na skutek poważnego przestępstwa. O odebraniu tej możliwości decyduje orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Wzięcie udziału w wyborach będzie niemożliwe również w przypadku ubezwłasnowolnienia. 

Osoby, które posiadają czynne prawo wyborcze, są zapisane w Centralnym Rejestrze Wyborców. Po okazaniu dowodu tożsamości w lokalu wyborczym mogą pobrać kartę do głosowania i wybrać popieranego kandydata. Miejsce, w którym oddaje się głosy, również jest regulowane prawnie. Jeśli ktoś chce to zrobić gdzie indziej lub za granicą, musi dopełnić koniecznych formalności. Jak należy to zrobić? 

Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Bez tego wniosku nie będzie możliwe

Wybory prezydenckie odbędą się w niedzielę, 18 maja 2025 roku. Osoby, które tego dnia będą mogły zagłosować tam, gdzie są przypisane, mogą złożyć wniosek o jednorazową zmianę miejsca głosowania. Stosowny dokument należy złożyć elektronicznie lub w urzędzie najwcześniej 44 dni przed dniem wyborów, ale nie później niż 3 dnia przed wyznaczoną datą głosowania. 

Taka opcja jest możliwa jedynie jeśli chodzi o bieżące wybory i referenda ogólnopolskie, nie ma natomiast zastosowania w wyborach samorządowych i lokalnych. 

Aby przystąpić do procedury, należy przygotować: 

  • dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport),
  • wniosek o zmianę miejsca głosowania, w którym znajdą się następujące dane: nazwisko, imię (imiona), obywatelstwo, numer PESEL, adres przebywania w dniu wyborów.

Złożenie wniosku jest darmowe, nie jest pobierana za to żadna opłata, bez względu na to, czy składa się go w urzędzie, czy za pośrednictwem profilu zaufanego. Istnieje również opcja zmiany obwodu głosowania na stałe.