Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Od przystąpienia Polski do UE minęło już 19 lat. Morawiecki: ”Wróciliśmy do naszego matecznika cywilizacji”
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 02.05.2023 20:19

Od przystąpienia Polski do UE minęło już 19 lat. Morawiecki: ”Wróciliśmy do naszego matecznika cywilizacji”

Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki/Facebook

- Dziewiętnaście lat temu, 1 maja 2004 roku, Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Dziś nasze wsparcie mają państwa, które są na drodze w kierunku europejskiej integracji - przypomina o tym ważnym dniu na swoim koncie twitterowym Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Morawiecki o wejściu Polski do UE, relacjach w USA

O tej ważnej rocznicy nie zapomnieli najważniejsi politycy w kraju. Premier Morawiecki na swoim koncie w serwisie twitter również komentuje rocznicę oraz kilka innych aktualnych tematów, w tym bliższą współpracę z USA.

„Niektórzy określali tamten dzień mianem „powrotu Polski do Europy” – ale przecież Polska w Europie była od zarania swoich dziejów! Nie tylko była jej częścią i ja budowała – przez wiele lat była przedmurzem chrześcijańskiej Europy. Wstępując do UE wróciliśmy do naszego matecznika cywilizacji. Spełniła się pewna sprawiedliwość dziejowa – to co Polsce od dawna należało się zostało zrealizowane. Taki był cel całej polskiej klasy politycznej od momentu transformacji. Ta spójność i współpraca była bardzo ważna” – pisze premier.

Będzie więcej pieniędzy na walkę z rakiem. Do systemu trafi 1,6 mld zł

Premier o wspólnocie transatlantyckiej

Morawiecki mówi, że potrzebna jest nam silna wspólnota transatlantycka oraz, że ten fundamentalny punkt będzie naszym głównym przesłaniem polskiej prezydencji w 2025 roku w UE.

 - Zacieśnianie więzi euroatlantyckich i współpraca z USA ma znaczenie fundamentalne. Koncepcja strategicznej autonomii rozumiana jako odseparowanie się od USA czy wspólnoty transatlantyckiej może jedynie prowadzić do marginalizacji Europy, zamiast wzmocnienia strategicznego wymiaru w walce o gospodarczy prymat – uważa premier.

Jak siebie widzi PiS w UE

„Chcielibyśmy odgrywać jak największą rolę w ramach silnej zintegrowanej UE, która szanuje suwerenność państw. Rewolucje ideologiczne i światopoglądowe nie służą integracji, a jedynie prowadzą do sporów” – komentuje Mateusz Morawiecki.

 - To poszczególne państwa są – i muszą być – panami traktatów Unijnych. To podstawowa myśl, która nam przyświeca – dodał.