Oddanie krwi - jak odliczyć w zeznaniu rocznym?
Bezpłatne oddawanie krwi ma charakter bezinteresownej pomocy osobom, które mogą w danym momencie potrzebować transfuzji. Osoby podejmujące się oddania krwi i honorowi krwiodawcy nie mają z tego tytułu korzyści materialnych, ale mogą skorzystać z ulgi na oddanie krwi w zeznaniu rocznym.
Kiedy przysługuje ulga za oddanie krwi?
Aby możliwe było odliczenie ulgi w zeznaniu rocznym, oddanie krwi musi być darowizną.
Kto może odliczyć darowiznę?
Darowizna na cele krwiodawstwa może być od liczona przez honorowego dawcę krwi, czyli osobę, która oddała bezpłatnie krew i została zarejestrowana w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi.
Kiedy nie przysługuje ulga za oddanie krwi?
Odliczeniu nie podlega darowizna, gdy podatnik otrzymuje za nią świadczenia pieniężne. Ulga dla krwiodawców nie przysługuje również osobom rozliczającym się za pomocą podatku liniowego. Oprócz tego nie można odliczyć darowizny oddanej na rzecz konkretnej osoby fizycznej lub prawnej, która prowadzi działalność związaną z przemysłem:
- paliwowym;
- tytoniowym;
- spirytusowym, winiarskim i piwowarskim;
- elektronicznym;
- dotyczącym wyrobów z metali szlachetnych i ich handlem.
Jak obliczyć wartość darowizny?
Wartość 1 litra krwi lub osocza wynosi 130 złotych. Oznacza to, że wartość darowizny można obliczyć za pomocą następującego wzoru:
ilość litrów krwi lub osocza x 130 złotych = wartość darowizny
Jeśli w danym roku oddawaliśmy i krew i osocze, wartość obu darowizn należy zsumować i wprowadzić w zeznanie jako jedną darowiznę.
Wysokość ulgi zależy więc od ilości oddanej krwi i jej składników. Zgodnie z zasadami, mężczyzna w ciągu roku może oddać maksymalnie 2,7 litra, a kobieta 1,8 litra krwi pełnej. Jeśli chodzi o osocze, jest to 25 litrów. Zatem maksymalnie można odliczyć 3601 złotych w przypadku mężczyzny, a 3484 złote w przypadku kobiety.