Odnowione obiekty sportowe w PPP? To możliwe
O tym, jak zmienić wysłużoną pływalnię i halę sportową w nowoczesne i energooszczędne obiekty sportowe, opowiada Mariusz Tomiczek, który koordynował prace prowadzące do modernizacji tych budynków w Lubaniu.
Zarówno kryta pływalnia, jak i hala sportowa w Lubaniu przechodzą obecnie gruntowną modernizację. Co zmieni się dla mieszkańców, kiedy budowa się zakończy, a drzwi do obiektów ponownie staną otworem?
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Lubaniu, na który składa się hala sportowa, wodny plac zabaw oraz basen, przechodzą właśnie generalny remont. W jego efekcie powstaną nowe udogodnienia, które wcześniej nie były dostępne dla mieszkańców miasta korzystających z wymienionych obiektów, takie jak np. sauna.
Po modernizacji obiekty będą nie tylko nowoczesne, ale będą też energooszczędne. W efekcie prowadzonych prac hala sportowa zyska nową, wielofunkcyjną nawierzchnię, wymienione zostaną poszycia dachów hali sportowej i basenu, zamontowana nowa niecka pływalni, zainstalowane nowoczesne oświetlenie, system wentylacji i system ogrzewania w obu obiektach. Zostanie wprowadzony system zarządzania energią.
Obiekty wypięknieją, mieszkańcom przyjemniej będzie z nich korzystać, a także staną się ozdobą miasta. Budynki – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz – zyskają nową, cieszącą oko kolorystykę. Na części elewacji pojawią się grafiki zaprojektowane przez samych mieszkańców – wyłonimy je w specjalnie zorganizowanym konkursie. Mieszkańców zapytamy też o to, jak chcieliby korzystać z obiektów po zakończeniu modernizacji – organizujemy w tym celu dedykowane konsultacje społeczne.
Dlaczego zdecydowali się Państwo na realizację projektu w partnerstwie publiczno-prywatnym? Jakie korzyści wiążą się z tą metodą realizacji inwestycji?
Głównym powodem skorzystania z tej formuły była gwarancja jakości, jaką daje wykonawstwo w formule PPP, oraz fakt, że koszty ponoszone przez JST na finansowanie przedsięwzięcia nie są wpisywanie w próg zadłużenia. Pozwala to JST realizować więcej inwestycji, a przede wszystkim realizować inwestycje o dużej wartości. Ta w Lubaniu należy do tych wartościowo niewielkich, ale mimo to partner prywatny zdecydował się na udział w tym przedsięwzięciu. Z tego co wiem trwają rozmowy w innych samorządach na Dolnym Śląsku nt. udziału PPP w realizacjach pomiędzy 20-60 mln zł.
Budynki zostaną ocieplone, a okna i poszycia dachów wymienione. Czy dzięki temu uda się Państwu zaoszczędzić na rachunkach za energię?
W umowie zostały zapisane gwarantowane wielkości zużycia energii elektrycznej i cieplnej. W fazie prowadzonych negocjacji można to było przeliczyć na konkretne sumy oszczędności. Obecnie, z uwagi na drastyczne zmiany cen energii, jest to trudne do oszacowania. Na pewno obiekty nie będą generować nadmiernego zużycia energii, będzie ono bardzo efektywne dzięki zmianom w termice obiektów i zastosowaniu systemu zarządzania energią. Szacowany na etapie negocjacji spadek zapotrzebowania na energię elektryczną i cieplną wyniósł 21%. Przyjęte rozwiązania techniczne mają taki spadek zagwarantować, oczywiście przy prawidłowym zarządzaniu obiektem.
Jakie były największe wyzwania podczas realizacji tego projektu?
Jest to nasz pierwszy projekt realizowany w partnerstwie publiczno-prywatnym. Ważną fazą był etap przygotowania dokumentów i ekspertyz, tj. ocena efektywności i audyt energetyczny przedsięwzięcia. Tu ogromną pomoc otrzymaliśmy od Narodowej Agencji Poszanowania Energii.
Na etapie przygotowania i prowadzenia negocjacji mieliśmy ciągłe wsparcie doradców, którzy wyjaśniali wszelkie nasze wątpliwości oraz czuwali nad stroną formalno-prawną tego etapu. Na etapie realizacji również korzystamy z doradztwa specjalistów z różnych branż. Ma to znaczenie np. przy zatwierdzeniu złożonych przez partnera prywatnego projektów wykonawczych.
Czy w przyszłości planują Państwo realizację kolejnych projektów we współpracy z partnerem prywatnym?
W Lubaniu jest kilka projektów, które mają potencjał do realizacji w PPP. Są to m.in. modernizacja Miejskiego Domu Kultury, zagospodarowanie naszego parku w formie projektu pn. „Wulkan atrakcji” czy też wprowadzenie systemu zarządzania energią w budynkach użyteczności publicznej. W najbliższym czasie – za sprawą testowania rynku – będziemy sprawdzać, czy te projekty spotkają się z zainteresowaniem potencjalnych partnerów prywatnych, co zawsze powinno być pierwszym krokiem przed wszczęciem postępowania PPP.
Jaki element realizacji projektu w PPP najbardziej wpłynął na ostateczny sukces projektu?
Bardzo istotną kwestią dla samorządu, który planuje realizację przedsięwzięć w formule PPP, jest posiadanie właściwego doradztwa. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku samorządów które nie realizowały wcześniej u siebie projektów PPP. Trzeba na to zaplanować środki w budżecie, ale dobre doradztwo gwarantuje finalny efekt i pozwala uniknąć błędów formalnych i prawnych podczas całej fazy przygotowania, czyli od ogłoszenia przetargu i zaproszenia do negocjacji, poprzez fazę ustalenia zapisów umowy, zwłaszcza określenia ryzyk, aż do samego momentu podpisania umowy z partnerem prywatnym. Mieliśmy bardzo profesjonalnych doradców. Bez nich nie udałoby się zrealizować tego etapu przedsięwzięcia.
***
Czym jest PPP?
Partnerstwo publiczno-prywatne (zwane w skrócie PPP) to metoda realizowania przedsięwzięć inwestycyjnych oraz świadczenia usług publicznych. Polega na długoletniej współpracy pomiędzy przedsiębiorcami i sektorem publicznym, która prowadzi do pełnego wykorzystania potencjału obydwu stron. Mówiąc najprościej, instytucja publiczna określa zadania (np. budowa i utrzymanie szkoły, parkingu), a wybrany w drodze konkurencyjnego postępowania partner prywatny realizuje te cele, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie.
Po więcej informacji na temat partnerstwa publiczno-prywatnego warto zajrzeć na oficjalną stronę internetową ppp.gov.pl, gdzie poza wyjaśnieniem tego czym jest PPP i jak je stosować, znajdują się publikacje, wytyczne, dobre praktyki, komunikaty o prowadzonych szkoleniach, warsztatach oraz oferta wsparcia skierowana do podmiotów publicznych w zakresie przygotowania projektu do realizacji w PPP.
Na stronie znajduje się też baza danych dotycząca zakończonych oraz planowanych przedsięwzięć PPP, która stanowi doskonałe źródło informacji, a przede wszystkim inspiracji dla gmin, które chciałyby przeprowadzić inwestycję, wykorzystując PPP.
Ministerstwo uruchomiło również platformę e-learningową na stronie pppszkolenia.gov.pl. Znajdują się na niej interaktywne lekcje, z których można dowiedzieć się: czym jest PPP, jak przygotować projekt w tej formule oraz jak wybrać partnera prywatnego. Dostęp do kursów jest darmowy, a dzięki formie online każdy może je przejść w swoim tempie.
Chcesz zdobyć wiedzę pozwalającą bezproblemowo przeprowadzić inwestycję w PPP? Zarejestruj się już dziś na stronie pppszkolenia.gov.pl.
Artykuł powstał w ramach kampanii informacyjno-promocyjnej prowadzonej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, które jest Jednostką Centralną odpowiedzialną za rozwój sektora PPP w Polsce.