Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Energetyka > Olbrzymie kolejki po węgiel na Śląsku, sytuacja jest katastrofalna. Braki surowca są olbrzymie
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 30.05.2022 18:30

Olbrzymie kolejki po węgiel na Śląsku, sytuacja jest katastrofalna. Braki surowca są olbrzymie

9333525319 7214cc7833 k
flickr

Sceny rodem z PRL, pod kopalnią w Rybniku został powołany komitet kolejkowy. Ludzie ustawiają się w kolejce po węgiel. Jedni po to, aby go później drożej sprzedać, a drudzy by zaopatrzyć się przed jesienią. Cena za tonę ekogroszku w składach węgla przekracza już 3 tys. zł, a PGG sprzedaje go w cenie 1 tys. zł na tonę.

Przed kopalnią Chwałowice w Rybniku ustawiają się kolejki klientów, którzy próbują nabyć węgiel, donosi dzisiejszy "Fakt". Sytuacja jest o tyle trudna, że sklep internetowy Polskiej Grupy Górniczej oferuje węgiel trzykrotnie tańszy niż w składach, przez co rozchodzi się momentalnie, gdy tylko zostanie wystawiony na sprzedaż. Wiele osób próbuje więc kupić węgiel bezpośrednio z kopalni i także muszą czekać w kolejkach.

Kopalnie nie dają rady z produkcją węgla

Chociaż PGG zapewnia, że sukcesywnie będzie zwiększał ilość węgla udostępnianego klientom indywidualnym, przy okazji zwiększając ogólne wydobycie surowca, to prezes Rogala nie ukrywa, że nie będzie to łatwy i szybki proces.

Więcej o słowach Tomasza Rogali w artykule poniżej, pod linkiem dalsza część artykułu:

W 2022 r. PGG planuje zwiększyć wydobycie węgla o 1 mln ton, podaje business insider. To daje większe szanse na zrobienie zapasów przed zimą przez wielu Polaków. Biorąc pod uwagę brak rosyjskiego węgla i nawet jeżeli uda się szybko znaleźć inne źródło węgla, to import będzie zapewne droższy, niż z Rosji. Ceny węgla prawdopodobnie będą więc nadal wysokie, choć mogą przynajmniej przestać rosnąć.

Na horyzoncie pojawia się węgiel z Kolumbii, Botswany, Australii, Kanady czy USA. Ze wszystkich tych krajów surowiec będzie jednak prawdopodobnie droższy niż z Rosji. Niektóre kierunki mogą się jednak okazać tańsze, niż produkcja węgla rodzimego. Póki co jednak rząd nie ogłosił podpisania umów na transport surowca z żadnym z krajów, musimy więc opierać się na krajowych zasobach.

Węgiel sprzedawany przez PGG po cenie wydobycia

PGG należące do Skarbu Państwa stara się zapewnić węgiel jak największej liczbie Polaków w cenie możliwie najniższej. Z tego powodu węgiel sprzedawany przez PGG na stronie internetowej ma cenę, która pokrywa jedynie koszty wydobycia, grupa właściwie nie czerpie z niego zysków.

Sytuacja, w której oferta PGG jest więc tańsza trzykrotnie od ceny węgla w składach, którego i tak często brakuje powoduje, że sklep internetowy grupy jest wciąż oblegany.

Tagi: węgiel