Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Handel > Nowe stawki opłaty cukrowej. Już wiadomo ile za nią zapłacimy
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 18.01.2020 01:00

Nowe stawki opłaty cukrowej. Już wiadomo ile za nią zapłacimy

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Opłata cukrowa to najnowszy pomysł przepychany przez Ministerstwo Zdrowia. Resort chce jej wprowadzenia w najbliższych miesiącach. Podatek ma uderzyć w słodzone napoje, ale również i w popularne "energetyki,  informuje portal money.pl. Powód, przez który opłata cukrowa jest wprowadzana, jest prosty - chodzi o zdrowie Polaków, którzy mają szczególną skłonność do nadwagi i otyłości.

Opłata cukrowa ma zahamować spożycie cukru

Po konsultacjach z producentami napojów słodzonych resort zdrowia chce uzależnić wysokość opłaty cukrowej od ilości cukru w napojach. Wyższa cena produktów z dużą ilością cukru ma zniechęcić konsumentów do ich zakupu lub też spowodować, że producenci dokonają zmian w składzie.

– Nam naprawdę nie chodzi o konkretne wpływy z opłaty cukrowej, ale o spadek spożycia cukru. Jeżeli przeformułowanie opłaty pomoże zmniejszyć konsumpcję, to osiągniemy zamierzony efekt – miał informować dziennik Fakt wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Grosz do grosza, a będzie opłata

Jak jednak będzie wyglądała opłata w praktyce? Money.pl wskazuje, że producenci napojów słodzonych będą zmuszeni zapłacić po 50 groszy od każdego litru produktu, który zawiera cukier lub słodziki. Kolejne 10 groszy będą musieli doliczyć w wypadku użycia w ich produktach kofeiny, tauryny bądź guarany.

Mało tego - jeśli w napoju znajdzie się nadmiar cukru, a górna granica to 5 gramów na 100 ml napoju, zapłacić będą musieli po 5 groszy za każdy nadmiarowy gram. Dodatkową zmianę, jaką zakłada resort zdrowia, to przeniesienie poboru opłaty ze sklepów na hurtownie.

Podobne rozwiązania dotyczące napojów słodzonych funkcjonują też w innych krajach europejskich. W 2018 roku podobną opłatę wprowadzonąo w Wielkiej Brytanii. Tam tzw. sugar tax (podatek od cukru) jest naliczany, gdy napój ma więcej niż 5 gram cukru. Wprowadzenie tej opłaty na Wyspach Brytyjskich argumentowano walką z otyłością.

Tagi: Podatek