BiznesINFO.pl
Orlen stawia na odnawialne źródła energii

Flickr/WrS.tm.pl, https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Orlen zainwestował w farmy wiatrowe. Postawi je na Pomorzu

1 Marca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Orlen nie zwalnia tempa i mocnym krokiem wchodzi w kolejną branżę. Najnowsza transakcja koncernu to zakup trzech lądowych farm wiatrowych od hiszpańskich funduszy inwestycyjnych. Spółka wejdzie w posiadanie ponad 350 MW mocy, co uczyni ją czwartym

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Gdzie Orlen kupił farmy wiatrowe

  • Ile energii będzie w stanie produkować

  • Jakie są dalsze plany koncernu

  • Orlen stawia na niskoemisyjność

Orlen inwestuje w farmy wiatrowe

Orlen podejmuje kolejne kroki na drodze ku efektywnej transformacji energetycznej. Business Insider Polska donosi, że koncern zawarł umowę zakupu 100 proc. udziałów z dwoma hiszpańskimi funduszami inwestycyjnymi Taiga Inversiones Eolicas oraz Santander Energias Renovables.

Przedmiotem transakcji są trzy lądowe farmy wiatrowe o łącznej mocy ok. 90 MW, które należą do spółki Nowotna Farma Wiatrowa. Zakłady mieszczą się w miejscowościach: Kobylnica (41,4 MW), Subkowy (8 MW) i Nowotna (40 MW) w województwie pomorskim. Z komunikatu koncernu energetycznego wynika, że umowa opiewała na ok. 380 mln zł.

Zgodę na transakcję musi wyrazić jeszcze Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Portal energetyka24.pl podaje, że zakupione zakłady wpisują się w system wsparcia zielonych certyfikatów i stanowią obszar działalności Energa Operator. Farmy są w stanie wyprodukować ok. 280 GWh energii energetycznej w skali roku i mają zapewniony odbiór energii od roku do nawet dziesięciu lat.

- Skutecznie realizujemy strategię ORLEN2030, zakładającą rozbudowę portfela odnawialnych źródeł energii, opartego o własne projekty oraz przejęcia innych, perspektywicznych aktywów. Tylko w minionym roku nasza energetyka dostarczyła 3,3 mld zł wyniku EBITDA LIFO i był to najwyższy wynik spośród wszystkich segmentów naszej działalności - przyznał Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Zdaniem zarządcy dzięki transakcji koncern stanie się spółką multienergetyczną, która przybliży Polskę do osiągnięcia neutralności emisyjnej w 2050 r. zapisanej w porozumieniu paryskim. PKN Orlen był pierwszym koncernem paliwowym w Europie Środkowo-Wschodniej, który zadeklarował podjęcie efektywnych działań w celu osiągnięcia zeroemisyjności dwutlenku węgla w 2050 r.

Orlen rośnie w siłę. Inwestycja na Pomorzu to dopiero początek

Po sfinalizowaniu transakcji Orlen będzie dysponował aktywami energetycznymi o łącznej mocy 3,3 GW. Źródła zeroemisyjne będą stanowiły 642 MW w całym portfelu koncernu. Poza lądowymi farmami wiatrowymi spółka stawia również na elektrownie wodne i farmy fotowoltaiczne. Sam segment energetyki wiatrowej ma bazować na 10 farmach o łącznej mocy 353 MW, dzięki czemu Orlen stanie się czwartym co do wielkości podmiotem na tym rynku.

Jednak działania koncernu nie ograniczają się tylko do północnych regionów Polski. Orlen posiada również dwa innowacyjne bloki parowo-gazowe w Płocku i Włocławku. Portal wnp.pl donosi, że jednostka w Płocku, której budowa kosztowała ok. 1,7 mld zł, została oddana do użytku w 2018 r. W płockim zakładzie Orlen wytwarza 4,5 proc. całej energii elektrycznej, która jest produkowana w Polsce.

Co więcej, do dyspozycji spółki pozostaje także sieć linii przesyłowych o długości ok. 200 tys. km. Dzięki temu Orlen jest w stanie zagwarantować nieprzerwane dostawy energii do ok. 3 mln odbiorców.

Strategia ORLEN2030 zakłada inwestycje w nisko- i zeroemisyjne źródła energii o łącznej wartości 47 mld zł. Spółka zamierza skupić się głównie na morskiej i lądowej energetyce wiatrowej oraz fotowoltaice. Zgodnie z planem do 2030 r. Orlen ma posiadać źródła energii odnawialnej o łącznej mocy 2,5 GW.

Za energetykę odnawialną odpowiada spółka Orlen Wind 3, w której płocki koncern posiada 100 proc. udziałów. To właśnie ten podmiot będzie informować o kolejnych kluczowych inwestycjach w obszarze źródeł energii odnawialnej.

Podobne artykuły

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i Świat

Poczta Polska ostrzega przed cyberprzestępcami. Podszywają się pod instytucję

Czytaj więcej >
Kiedy koniec obostrzeń? Szef resortu realnie o powrocie do normalności

Polska i Świat

Kiedy koniec obostrzeń? Minister zdrowia podał datę wprost

Czytaj więcej >
NFZ podliczył ile będzie kosztować rehabilitacja ozdrowieńców

Polska i Świat

NFZ dokonał kalkulacji. Wiemy, ile kosztuje leczenie po przejściu koronawirusa

Czytaj więcej >
Lockdown dla szkół i przedszkoli prawdopodobnie zostanie przedłużony

Polska i Świat

Lockdown w przedszkolach i żłobkach do przedłużenia. Rząd wysłał klarowny sygnał

Czytaj więcej >
Zjednoczona Prawica się rozpadnie? Znamy opinię Polaków

Polska i Świat

Zjednoczona Prawica ma się rozpaść. Tak prognozuje 32 proc. Polaków

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/East News

Polska i Świat

Grzywna aż na równowartość 826 tys. zł. Przesunął tylko kilka kamieni, ale nie wiedział ile mają lat

Czytaj więcej >