BiznesINFO.pl
Orlen obsadza Polska Press swoimi. Kogo zobaczymy w radzie nadzorczej?

Biznes Info

Orlen powołał nowe osoby do rady nadzorczej Polska Press

8 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Orlen nie traci czasu i już przetasowuje szeregi Polska Press. Koncern medialny dotknęły nie tylko redakcyjne zmiany, ale również te w radzie nadzorczej. Orlen obsadził zarząd "swoimi ludźmi". Kim?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto zasiądzie w radzie nadzorczej Polska Press

  • Na czym polega przejęcie Polska Press przez Orlen

  • Jakie przetasowania nastąpiły w szeregach poszczególnych redakcji

Orlen działa w szeregach Polska Press

Od oficjalnego przejęcia Polska Press przez Orlen od niemieckiej grupy Verlagsgruppe Passau mija zaledwie kilka tygodni, ale spółka pod wodzą Daniela Obajtka nie traci czasu i już obsadza na stanowiskach swoich ludzi. Duże zmiany nastąpiły w radzie nadzorczej, a mniejsze w poszczególnych redakcjach.

Tomasz Jakubiak został przewodniczącym rady nadzorczej Polska Press. Wcześniej związany był z "Parkietem", "Rzeczpospolitą" oraz zasiadał w zarządzie spółki Sigma Bis oraz był wiceprezesem PGE Ventures - informuje portal Wirtualne Media.

Drugą osobą, która będzie zasiadać w radzie jest Marcin Dec, związany od 20 lat z mediami. Jest prezesem Sigma Bis, czyli domu mediowego należącego do Orlenu i PZU. Przed Polska Press związany był m.in.: z Initiative, Universal McCann, BPN.

W zarządzie Polska Press zasiądzie także Marcin Jankowski, dyrektor biura kontrolingu Orlen. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Magdalena Skowyrska również związana jest z Polska Press.

Dużą kontrowersję wywołało powołanie do rady nadzorczej Doroty Kani. Dziennikarka przez lata związana była z "Gazetą Polską" oraz "Telewizją Republika". Eksperci wskazują, że jest to jasny sygnał kierunku narracji jaki czeka Polska Press.

Orlen przejął koncern medialny

Na mocy decyzji UOKiK Orlen stał się oficjalnym właścicielem Polska Press już 1 marca 2021 r. Przypomnijmy, że prezes UOKiK nie chciał ujawnić szczegółów transakcji, a o to właśnie zabiegał Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar.

Orlen swoją decyzję o zakupie Polska Press argumentuje zdobywaniem nowych użytkowników oraz rozszerzaniem swojej bazy big data. Eksperci wskazują, że jest to element repolonizacji mediów, o której mówi się od dłuższego czasu. Alarmują, że może to prowadzić do nacjonalizacji mediów.

Polska Press jest właścicielem kilkudziesięciu tygodników regionalnych oraz ponad 500 witryn internetowych. Przetasowania w szeregach koncernu dotknęły również samych redakcji.

Portal Wirtualne Media informuje, że po przejęciu przez Orlen, z poszczególnych redakcji odeszli dziennikarze. Część z nich z regionalnymi periodykami była związana przez kilkadziesiąt lat.

Podobne artykuły

Rok temu wprowadzono obowiązek noszenia maseczek

Polska i Świat

Rok z maseczkami. Wiemy ile policja wystawiła mandatów

Czytaj więcej >
Pxhere CC0

Polska i Świat

Lockdown katastrofą dla gospodarki. Gowin: Tygodniowo Polska traci 2-3 mld zł

Czytaj więcej >
Osiedla bez dzieci? To możliwe

Polska i Świat

Osiedle bez dzieci powstanie w Polsce. Znamy już lokalizację

Czytaj więcej >
Przedszkola i żłobki wrócą od poniedziałku?
EastNews/Zofia i Marek Bazak

Polska i Świat

Przedszkola i żłobki otwarte mają niebawem. Dzieci wrócą do placówek prawdopodobnie w poniedziałek

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 18.01.2021. Dzieci klas 1-3 wracaja do stacjonarego naczania w szkolach.

Polska i Świat

Otwarcie szkół i przedszkoli przed czasem. Placówki już przyjmują dzieci

Czytaj więcej >
pixabay.com/makamuki0

Polska i Świat

Lockdown jeszcze dłuższy? Rząd po cichu przesunął termin ważnego świadczenia

Czytaj więcej >