Orlen przejął Polska Press. Jednego popołudnia zwolnili 3 naczelnych
Orlen nie zważa na decyzję sądu i usuwa naczelnych z gazet należących do Polska Press. Jednego dnia z pracą pożegnali się Marek Twaróg, Jerzy Sułkowski i Stanisław Sowa. Zarząd już wyznaczył ich następców.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kogo usunął Orlen
Kto będzie dowodził gazetami po zmianach
Jaką decyzję w sprawie przejęcia grupy mediowej podjął sąd
Orlen wymienia naczelnych w Polska Press
- PKN Orlen nie będzie ingerował ani w skład, ani w pracę redakcji przejętych gazet, to zadanie zarządu Polska Press - zapewniała rzecznika giganta paliwowego Joanna Zakrzewska w marcu 2021 r. Wystarczyło półtora miesiąca i zmiany personalne w zarządzie grupy mediowej, aby ta strategia uległa zmianie. Jednego dnia z pracą w Polska Press pożegnało się trzech redaktorów naczelnych.
W czwartek 29 kwietnia 2021 r. wypowiedzenie otrzymali: Marek Twaróg z „Dziennika Zachodniego”, Jerzy Sułkowski z „Gazety Krakowskiej” i Stanisław Sowa z „Nowin”. To pracownicy, którzy byli wyznaczali kierunek działania gazet przez kilkanaście lat.
Wirtualne Media ustaliły, że Marek Twaróg pożegnał się z dziennikiem po 11 latach współpracy, ale za porozumieniem stron. Na jego stanowisku zasiądzie Grzegorz Gajda powiązany z TVP3 Katowice. - Mam inną koncepcję tej gazety. Chcę doprowadzić do wzrostu sprzedaży i odpowiedzialności w internecie, chcę się oprzeć na osobach, które znam i wiem, że mogą to zagwarantować - oznajmiła Dorota Kania, członkini zarządu Polska Press ds. redakcyjnych, która zasiada na tym stanowisku od czasów przejęcia grupy mediowej przez Orlen.
Również w przypadku dwóch pozostałych naczelnych umowy zostały rozwiązane za porozumieniem stron. TVN24 podaje, że na czele „Gazety Krakowskiej” stanie Wojciech Mucha, publicysta „Gazety Polskiej”. Z kolei „Nowinami” będzie kierował Arkadiusz Rogowski, związany dotychczas z TVP3 Rzeszów.
Zwolnienia w Polska Press odbiły się szerokim echem na Twitterze. „Czystki na stanowiskach naczelnych Polska Press - totalna Putiniada. Z zamordystami i klamcami nie można wchodzić w żadne układy”, czytamy we wpisie Tomasza Lisa, redaktora naczelnego „Newsweek Polska”. „Niby człowiek wiedział, ale się łudził”, wtórował mu europoseł Łukasz Kohut.
Jednak usunięcie redaktorów naczelnych to nie wszystko. Wirtualne Media donoszą, że w piątek 30 kwietnia z funkcji prezesa poznańskiego oddziału Polska Press zrezygnował Marek Rodwald, który był związany z grupą mediową od 2009 r.
Co na ten temat sądzi Daniel Obajtek? Prezes PKN Orlen zapewnił w rozmowie z Pulsem Biznesu, że nie zamierza przeprowadzać żadnej rewolucji. - Każdy ma prawo kreować zarząd spółki, której jest właścicielem - przekonywał.
Czy Orlen ma prawo do redakcyjnych roszad?
Orlen otrzymał zgodę UOKiK na przejęcie Polska Press od niemieckiego koncernu Verlagsgruppe Passau na początku lutego 2021 r. Równocześnie z funkcji prezesa zarządu grupy mediowej zrezygnowała Dorota Stanek, która zarządzała nią od 2004 r. Na początku kwietnia doszło do dymisji redaktora naczelnego Pawła Fąfary. To właśnie jego stanowisko zajęła Dorota Kania.
Wydawać by się mogło, że dalsze zmiany personalne nie będą możliwe, ponieważ 8 kwietnia Sąd Okręgowy w Warszawie wstrzymał zgodę UOKiK na przejęcie kontroli nad Polska Pres przez Orlen. Postanowienie jest niezaskarżalne i zostało wydane na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich, który przekonywał, że transakcja na linii Orlen-Polska Press może zagrażać konstytucyjnej wolności słowa.
Jednak Business Insider Polska podaje, że wiceprezes koncernu Janusz Szewczak stoi na stanowisku, że decyzja sądu nie ogranicza uprawnień właścicielskich PKN Orlen. Prawnicy i eksperci, na których się powołuje, twierdzą bowiem, że RPO wnioskował o tego typu restrykcje, ale sąd „takiego obowiązku nie nałożył”.
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]