Ostatni dzień stycznia i ani chwili dłużej. Ważny obowiązek dla właścicieli nieruchomości
Właściciele nieruchomości mają kolejny obowiązek. W 2025 r. tylko do końca stycznia mają czas, aby przekazać kluczową dla dalszego procedowania informację do służb gminy. W przeciwnym razie konsekwencją ma być kara finansowa.
Obowiązek dla właścicieli nieruchomości: samorząd nie odpuści
Sukcesywnie gromadzone dane o wyrobach zawierających azbest pozwalają na skuteczne planowanie działań naprawczych, takich jak usuwanie czy wymiana starych instalacji. W 2024 roku informacje zostały szeroko wykorzystane do weryfikacji wniosków o dotacje na modernizację systemów grzewczych i elewacji budynków. Działania będą kontynuowane również w bieżącym roku.
Władze lokalne prowadzą kampanie edukacyjne we współpracy z organizacjami ekologicznymi, które mają zwiększać świadomość Polaków na temat zagrożenia, jakie niesie azbest. Właścicieli nieruchomości zachęca się korzystania z dostępnych programów wsparcia finansowego i technicznego, żeby pozbyć się kłopotliwego materiału. Ci, którzy jeszcze nie usunęli azbestu, muszą zgłosić ten fakt.
Dodatkowe 2500 zł dla dzieci już czeka. Chętni mogą składać wnioski Przepracował 44 lata. Tyle emerytury wypłaca mu ZUS, wysokość świadczenie robi wrażenieGdzie musi się zgłosić właściciel nieruchomości z azbestem?
Już tylko do końca stycznia każdy właściciel nieruchomości, na której znajdują się wyroby z azbestem, będzie musiał zgłosić szczegółowe informacje o ich rodzaju, ilości i lokalizacji. Wprowadzenie tego wymogu ma na celu ochronę zdrowia i środowiska przed szkodliwością azbestu, który powinien być sukcesywnie usuwany.
Jak dokonać takiego zgłoszenia? W tym celu należy udać się do urzędu miasta, lub gminy, właściwych dla lokalizacji nieruchomości. Formularze zgłoszeniowe dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego oraz bezpośrednio w siedzibie urzędu, a zgłoszenie można przekazać osobiście, w biurze obsługi klienta urzędu, listownie, przesyłając wypełniony formularz na adres urzędu oraz Telefonicznie – pod numerem właściwego urzędu. Nowe instalacje, które zawierają azbest, muszą być zgłoszone w terminie 14 dni od ich montażu. Istniejące wyroby należy zarejestrować jak najwcześniej, nawet jeżeli pierwotny termin zgłoszenia został przekroczony.
W zgłoszeniu należy poinformować o rodzaju materiałów zawierających azbest, ilości tych wyrobów i lokalizacji na terenie posesji. Oprócz tego warto regularnie przeprowadzać ocenę stanu technicznego azbestu oraz jego wpływu na bezpieczeństwo. Azbest jest materiałem, który ulegając degradacji, uwalnia mikroskopijne włókienka zagrażające zdrowiu. Dokładne i regularne przeglądy pozwolą na wczesną reakcję i działania naprawcze. Jakie konsekwencje grożą za niedopełnienie obowiązków?
Zobacz też: Poczta Polska rozsyła zaskakujące wezwania. Polacy płacą kary, choć wcale nie muszą
Brak zgłoszenia będzie skutkowało konsekwencjami
Brak zgłoszenia faktu posiadania azbestu, może skutkować konsekwencjami administracyjnymi, w tym karami finansowymi. Jeżeli podczas kontroli zostaną wykryte niezgłoszone materiały, właściciel posesji może otrzymać dodatkowe sankcje.
Ponadto brak rejestracji azbestu może uniemożliwić otrzymanie dofinansowania w ramach programów dotacyjnych, takich jak „Czyste Powietrze”, które służą finansowaniu, wymianie, i usuwaniu szkodliwego materiału.