Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ostatnie dni na złożenie wniosku! Nie tylko uczniowie mogą stracić pieniądze
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 28.09.2024 08:45

Ostatnie dni na złożenie wniosku! Nie tylko uczniowie mogą stracić pieniądze

ZUS
Fot. East News/Arkadiusz Ziółek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina: wnioski o to świadczenie można składać jeszcze tylko do końca września! Uczniowie i studenci muszą pamiętać również o zaświadczeniu o kontynuowaniu nauki — jest jednak jeden wyjątek. A co jeśli nie zdążymy złożyć dokumentów do ZUS?

ZUS nadal wypłaca świadczenia. Musisz spełnić jeden warunek

30 września wypada już w najbliższy poniedziałek, co oznacza, że uczniowie i studenci mają już tylko trzy dni na złożenie wniosku o dalszą wypłatę renty rodzinnej. Jeśli jednak aż do teraz nie pamiętaliśmy o konieczności starania się o świadczenie, możemy mieć problem z dostarczeniem wszystkich dokumentów. Poza wnioskiem, w ZUS należy przedstawić także zaświadczenie o kontynuowaniu nauki. Zapominalscy wciąż mogą liczyć na wypłatę świadczenia, jednak dopiero od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek — bez wyrównania za wrzesień. Są jednak osoby, które nie muszą przejmować się zaświadczeniem ze szkoły lub uczelni.
 

Jesteś po 55 roku życia? Możesz dostać nawet 4 tys. zł co miesiąc. Jest kilka warunków

Renta rodzinna dla uczniów i studentów. Ile wynosi i kto ją otrzyma?

Renta rodzinna po zmarłym rodzicu jest wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych uczniom do ukończenia 16 roku życia. Świadczenie możemy pobierać jednak dłużej, jeśli kontynuujemy naukę. Wówczas renta będzie nam wypłacana do momentu ukończenia 25 lat lub, jeśli urodziny te wypadają w roku zakończenia studiów — do końca ostatniego semestru. Renta rodzinna przysługuje również osobom, które w trakcie nauki, czyli przed 16 lub 25 rokiem życia, stały się całkowicie niezdolne do pracy.

Jakie pieniądze otrzymają beneficjenci? Z zasady renta rodzinna wynosi 85% świadczenia zmarłego rodzica. Jeśli jednak do renty uprawnione jest więcej niż jedno dziecko, świadczenie wyniesie kolejno 90% (dla dwóch osób) lub 95% (dla 3 i większej liczby osób).
 

W tej sytuacji nie musisz składać zaświadczenia ze szkoły

Iwona Kowalska-Matis, regionalna rzecznika prasowy ZUS województwa dolnośląskiego, przypomniała, że aby otrzymać rentę rodzinną konieczne jest złożenie zaświadczenia o kontynuowaniu nauki. Jest jednak kilka wyjątków od tej reguły.

W przypadku maturzystów przyjętych na pierwszy rok studiów, którzy pobierają rentę rodzinną, jeśli nie chcą jej stracić za wrzesień, muszą dopełnić formalności w ZUS. Do końca września składają wniosek o kontynuację wypłaty świadczenia wraz z zaświadczeniem z uczelni potwierdzającym przyjęcie na studia — wyjaśniła rzeczniczka ZUS.

W takiej sytuacji musimy jednak dostarczyć zaświadczenie z uczelni o rozpoczęciu studiów do końca października. Inaczej wygląda natomiast sytuacja osób, które otrzymały zaświadczenie na cały okres trwania nauki, np. na pięć lat studiów. Wówczas ZUS będzie wypłacać rentę przez cały okres wskazany w dokumencie.

Warto pamiętać, że w przypadku zaprzestania nauki uczniowie i studenci pobierający świadczenie muszą poinformować o tym ZUS. Wówczas wypłaty zostaną wstrzymane. Jeśli tego nie zrobią, a Zakład przeprowadzi kontrole i wykryje nieprawidłowość, uczeń/student będzie musiał zwrócić nienależnie pobraną rentę, wraz z odsetkami.

Tagi: ZUS wniosek Renta