Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Twój portfel > W czasach kryzysu trzeba liczyć każdy grosz. Polacy oszczędzają najwięcej w całej UE
Radosław Święcki
Radosław Święcki 11.08.2020 02:00

W czasach kryzysu trzeba liczyć każdy grosz. Polacy oszczędzają najwięcej w całej UE

Polacy w czołówce państw, gdzie oszczędności wzrosły najbardziej
EastNews/Arkadiusz Ziołek

Oszczędzanie w Europie - Polska w czołówce!

Dane Eurostatu za pierwszy kwartał tego roku nie pozostawiają wątpliwości - stopa oszczędności gospodarstw domowych w Unii Europejskiej wzrosła o 3,5 pkt. proc. rok do roku i jest to najmocniejszy wzrost w historii. Money.pl zwraca uwagę, że oszczedności wzrosły we wszystkich państwach unijnych dla których są dostępne dane, ale rekordzistami są pod tym względem Polacy (wzrost o 6,8 pkt. proc.), którzy ustępują jedynie mieszkańcom Słowenii (wzrost o 7,7 pkt proc.). 

Jaki jest powód tak znaczącego wzrostu stopy oszczędności gospodarstw domowych? Eurostat tłumaczy to wzrostem dochodu rozporządzalnego, czyli całkowitego dochodu pomniejszonego o podatki oraz składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, a zatem środków, które można przeznaczyć na wydatki lub właśnie oszczędności. Warto podkreślić, że najmocniej dochód rozporządzalny wzrósł w Polsce. Co zaskakujące, również w naszym kraju w pierwszym kwartale tego roku najmocniej wzrosły również wydatki na konsumpcję.  Eksperci zwracają jednak uwagę, że w tym okresie wpływ pandemii koronawirusa nie był jeszcze w pełni widoczny. 

– Pamiętajmy, że są to dane za pierwszy kwartał, więc wpływ pandemii Covid-19 nie jest w nich jeszcze w pełni widoczny. Polska wchodziła w 2020 rok ze stosunkowo wysokim wzrostem gospodarczym – mówi Karol Pogorzelski, ekonomista ING Banku Śląskiego, dodając, że ze względu na wojny handlowe europejska gospodarka spowolniała już w ubiegłym roku, ale w Polsce hamowanie to nie było jeszcze widoczne. 

Pogorzelski zwraca uwagę, że w pierwszym okresie pandemii Polacy nie mieli specjalnych możliwości wydawania pieniędzy w związku z tym, że wiele sektorów gospodarczych było zamkniętych. Do oszczędzania skłoniło nas oczywiście również widmo kryzysu wywołanego pandemią, ale zdaniem eksperta będzie to bardziej widoczne w danych dotyczących drugiego kwartału. - Ludzie boją się utraty dochodu i pracy, więc skłonność do oszczędzania rośnie –  podkreśla ekonomista. 

Money.pl przywołuje również dane z międzynarodowego badania przeprowadzonego przez ING z którego wynika, że przez pandemię Europejczycy zmienili podejście do zarządzania pieniędzmi. 30 proc. respondentów twierdzi, że oszczędza obecnie więcej, zaś 44 proc., że wydaje mniej. Co ciekawe, niemal zbliżone okazują się dane dotyczące Polaków w tej kwestii - 30 proc. z nas uważa, że oszczędza teraz więcej, zaś 46 proc., że wydaje mniej. 

<