Oszustwo na klocki LEGO. Przestępcy polują na fanów tego produktu
Dzięki przestawieniu strategii marketingowej i zwróceniu się w stronę niedocenianego wcześniej, dorosłego klienta, klocki LEGO cieszą się obecnie wyjątkowo dużą popularnością. Rosnąca liczba miłośników wyciszania umysłu podczas ich układania, zwróciła niestety również uwagę półświatka. Przed działaniami przestępców skierowanych w entuzjastów klocków przestrzega poważna państwowa instytucja.
To nie dzieci stają się kluczowym klientem LEGO
Kiedy po wielu latach producent duńskich klocków zrozumiał, że AFOL (Adult Fan of Lego – ang. Dorosły Fan Lego) to segment klientów, na którym firma może w znacznej części oprzeć swoją sprzedaż, wyniki finansowe po latach kryzysu spowodowanego odwracaniem się dzieci bardziej w stronę wirtualnej rozrywki, znów zaczęły szybować ku górze. Dorośli fani układania klocków to z jednej strony osoby, które dzieciństwo spędziły układając klocki, a obecnie mogą sobie pozwolić na realizację dawnych marzeń i kolekcjonowanie ulubionych zestawów. Z drugiej strony zaliczają się do nich również osoby, którym bardziej niż na aspekcie kolekcjonerskim, zależy na możliwości wyciszenia umysłu po ciężkim dniu pracy. A skupienie się na składaniu ze sobą małych elementów, które następnie tworzą zaawansowaną konstrukcję, daje im taką właśnie możliwość.
Dorośli, których stać na złożone, składające się nawet z tysięcy elementów zestawy stali się więc bardzo istotnym klientem LEGO, a samo układanie klocków wciąż zdaje się zyskiwać na popularności, również w Polsce. Niestety fakt ten postanowili wykorzystać przestępcy.
W Polsce powstanie fabryka wodoru. "Game changer dla całego regionu”Fani klocków na celowniku złodziei
Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego przy Komisji Nadzoru Finansowego opublikował komunikat, w którym ostrzega przed naciągaczami próbującymi wykorzystać miłośników klocków. Działają oni w mediach społecznościowych, w tym na Facebooku i poszywają się pod Empik oferując zestawy LEGO w wyjątkowo atrakcyjnych cenach.
Oszuści oferują zestawy LEGO w wyjątkowo niskich cenach, co ma przyciągnąć uwagę potencjalnej ofiary. W rzeczywistości, po kliknięciu w link, ofiara zostaje przeniesiona na niebezpieczną stronę, która służy do wyłudzania danych osobowych i kart płatniczych. Bądźcie czujni i nie dajcie się okraść! – czytamy w komunikacie.
CSIRT KNF (Computer Security Incident Response Team Komisja Nadzoru Finansowego) regularnie ostrzega przed rozmaitymi metodami stosowanymi przez cyberprzestępców. Zespół utworzony przez KNF ma za zadanie prowadzenie koordynacji działań i wsparcia obsługi incydentów bezpieczeństwa w podmiotach rynku finansowego uznanych za Operatorów Usług Kluczowych w rozumieniu Ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.
Rekordowe zyski LEGO
Grupa LEGO jest największym producentem zabawek na świecie. W pierwszej połowie 2024 roku wyniki finansowe okazały się znacznie lepsze, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Przychód wyniósł bowiem 31 miliardów duńskich koron (4,16 mld euro), co oznacza wzrost o 13 proc. rok do roku. Sprzedaż konsumencka w pierwszej połowie roku była lepsza od pierwszych sześciu miesięcy 2023 roku o 14 proc.
Zwiększył się też zysk operacyjny spółki – o 26 proc. rok do roku oraz zysk netto – o 16 proc. rok do roku, osiągając 6 mld duńskich koron (0,8 mld euro).