Państwowy gigant szykuje masowe zwolnienia. Pracę straci ponad 200 osób
207 spośród 723 pracowników Grupy Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne "Siarkopol" w Grzybowie straci pracę. Związkowcy protestują i argumentują, że w innych spółkach zwolnienia miały o wiele mniejszy wymiar. Prezes Grupy Azoty odpowiada krótko.
Rośnie nierentowność spółki
Należące do Grupy Azoty zakłady „Siarkopol” znajdują się w Grzybowie (woj. świętokrzyskie). Obecnie pracuje tam 723 pracowników, jednak wszystko wskazuje na to, że wkrótce z pracą pożegna się blisko jedna trzecia załogi. Tak znaczna redukcja jest efektem rosnących z jednej strony kosztów produkcji, a z drugiej wyjątkowo niską ceną wyrobów „Siarkopolu”.
Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” S.A. jest obecnie jednym z dwóch przedsiębiorstw w kraju i na świecie prowadzącym kopalniane wydobycie siarki.
Kiedy Burger Drwala 2024? Jest data powrotu słynnej kanapki, nowa wersja zaskoczyNiemal jedna trzecia pracowników na bruk
Według informacji Radia Kielce, pracownicy uzasadnienie planowanych zwolnień poznali w piśmie przesłanym do związków zawodowych przez prezesa spółki Janusza Gorczycę, który pisał, że są one efektem trudnej sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa. Związkowcy odpierają taką argumentację odpowiadając, że w pozostałych spółkach Grupy Azoty nie było mowy o tak daleko idących redukcjach etatów.
Jak wskazuje NSZZ Solidarność, zatrudnienie redukowano w nich najwyżej o 10 proc., tymczasem w Grzybowie skala osiąga wymiar zwolnień masowych. Obecnie w zakładzie pracują 723 osoby. Redukcje etatów mają objąć wszystkie działy, według związkowców pracę straci w sumie 207 osób.
Oni stracą pracę jako pierwsi
Według nieoficjalnych informacji zwolnienia zaczną się w styczniu 2025 roku, a cały proces ma zostać przeprowadzony do kwietnia. W pierwszej kolejności z pracą pożegnają się pracownicy posiadający uprawnienia emerytalne, zatrudnieni na czas określony oraz ci, którzy pracują w firmie najkrócej. Następnie zwolnieni zostaną pracownicy przebywający od dłuższego czasu na urlopie bezpłatnym oraz ci, których określić można jako najmniej kluczowych do dalszego funkcjonowania spółki.
Zarząd Grupy Azoty zakłady „Siarkopol” poinformował, że pod uwagę będzie również brana sytuacja rodzinna pracowników. Przedstawiciele związków zawodowych mają spotkać się z zarządem 15 listopada.