Przełomowe słowa papieża Franciszka: Osoby homoseksualne mają prawo żyć w rodzinie
Papież Franciszek o związkach partnerskich
Papież Franciszek to główna postać filmu autorstwa Jewgienija Afiniejewskiego zatytułowanego „Francesco”. Produkcja, która ujrzała światło dziennie w środę 20 października, porusza głośnie dyskutowany wątek związków partnerskich. Papież Franciszek już na początku swojego pontyfikatu na pytanie, co sądzi o osobach homoseksualnych odparł: „kim jestem, by je oceniać?”. Tym razem poszedł o krok dalej.
Głowa Kościoła katolickiego przyznała w filmie, że nikt nie powinien być odrzucany z powodu orientacji seksualnej. Jego zdaniem każdy jest częścią wspólnoty. - Osoby homoseksualne mają prawo do rodziny. Są dziećmi Boga i mają prawo do życia w rodzinie – oznajmił. To najmocniejsze słowa pod adresem osób homoseksualnych, które padły z ust któregokolwiek papieża.
Papież Franciszek podkreślił wątek prawny w swojej wypowiedzi. W ocenie jego niezbędne jest stworzenie prawa do zawierania związków partnerskich. - W ten sposób będą prawnie chronieni. Ja się za tym wstawiłem – przyznał.
Agencja Reutera zdradziła, że w tym samym fragmencie filmu papież Franciszek nawiązuje do swoich działań z czasów, gdy był arcybiskupem Buenos Aires. Wtedy to sprzeciwiał się legalizacji małżeństw jednopłciowych, ale popierał dążenia do objęcia par homoseksualnych ochroną prawną.
Papież Franciszek dba o życie duchowe osób homoseksualnych
TVN24 podaje, że w filmie ukazane jest także wsparcie, którego papież Franciszek udziela osobom homoseksualnym. Produkcja przedstawia historię Andrei Rubery, który wraz z partnerem adoptował trójkę dzieci. List, w którym mężczyzna opisuje życie w związku partnerskim i wiążące się z tym trudności, przekazał samemu papieżowi Franciszkowi.
Autor wyznał papieżowi, że chciałby, aby jego potomstwo wychowywało się w wierze katolickiej i uczęszczało do lokalnej parafii. Jednak obawia się napiętnowania ze strony pozostałych wiernych, które mogłoby negatywnie wpłynąć na psychikę dzieci.
Papież Franciszek skontaktował się z Ruberą i namówił go, aby zaangażował się w działalność parafii, nie zważając na ewentualne głosy sprzeciwu. - To już trzeci rok, odkąd nasze dzieci biorą udział w życiu duchowym parafii – wyznał mężczyzna żyjący w związku partnerskim.
1. Kultowa dziennikarka przed śmiercią ujawniła kulisy pracy Elżbiety Jaworowicz. Jak znalazła się w TVP?2. Jurek Owsiak zakażony, najgorszy scenariusz się spełnia. Jaki jest jego stan zdrowia?3. Poczta Polska zaskoczyła wszystkich, nowa usługa wielkim udogodnieniem. Klienci mają powody do radości
Papież Franciszek to jedyny przywódca, który ma szanse zjednoczyć ludzkość?
Powodem, dla którego Afiniejewski podjął się zrealizowania filmu o papieżu Franciszku, była chęć przekazania odbiorcom odrobiny nadziei w tym trudnym pandemicznym roku. Produkcja rozpoczyna się od słynnego ujęcia z marca 2020 r., kiedy to głowa kościoła katolickiego kroczy w samotności przez plac Świętego Piotra, aby pomodlić się za szybkie zwalczenie pandemii.
Poza związkami partnerskim reżyser poświęca także dużo uwagi aktualnym problemom na świecie. Podejmuje się wątków takich jak rasizm, dysproporcje między ubogimi a bogatymi, przemoc seksualna, handel ludźmi oraz relacje między wyznawcami odmiennych religii. W jego ocenie papież Franciszek to jedyny światowy przywódca, który jest w stanie zjednoczyć tak zróżnicowane i podzielone społeczeństwa. A film ma pomóc odbiorcy zrozumieć historię o nim samym poprzez słowa wypowiadane przez papieża Franciszka.
Reżyser Jewgienij Afiniejewski ma na swoim koncie kilka produkcji, które przedstawiają kluczowe wydarzenia z XXI w. np. „Zima w ogniu” (o Euromajdanie na Ukrainie) czy „Płacz Syrii” (o wojnie). Za swój najnowszy film Rosjanin z amerykańskim obywatelstwem odbierze nagrodę Kineo już w najbliższy czwartek w Watykanie.