Paragony odejdą w zapomnienie? Ministerstwo szykuje nowy dowód zakupu
Z tego artykułu dowiesz się:
Paragony w formie papierowej w niedługim czasie odejdą do przeszłości
Co musi się wydarzyć, by tak się stało
Dlaczego e-paragony nie będą od razu dostępne w każdym sklepie
Paragon odejdzie do lamusa?
Przyzwyczailiśmy się już nieco do tego, że robiąc zakupy możemy korzystać z kas samoobsługowych. Zwieńczeniem takich zakupów, podobnie jak tych z obsługą kasjera, jest otrzymanie papierowego paragonu. Tymczasem już niedługo dowód zakupu możemy otrzymywać w diametralnie innej formie.
„Dziennik Gazeta Prawna” przypomina, że przepisy dotyczące e-paragonów obowiązują co prawda od wiosny zeszłego roku, ale dotychczas nie funkcjonowały one w praktyce. Powód? Dokumenty te mogą być wystawiane przez kasy online, zarówno sprzętowe jak i programowe (na tablet, telefon komórkowy bądź inne urządzenie mobilne).
Tymczasem kasy sprzętowe (czyli tradycyjne) obowiązuje rozporządzenie techniczne z maja 2018 roku nakazujące, by paragon na tych urządzeniach był wydrukowany, co oznacza, że klient może otrzymać jedynie jego papierową formę. Z kolei urządzeń programowych do niedawna nie było w sprzedaży.
Piszemy do niedawna, gdyż pod koniec ubiegłego roku kasy wirtualne pojawiły się w branży transportowej, a lada chwila mają być dostępne również dla innych branż, m.in. hotelarskiej, gastronomicznej czy turystycznej. Dzięki tej opcji paragon z marszu będzie mógł trafić na telefon czy tablet klienta (rozporządzenie techniczne dotyczące tych urządzeń z maja zeszłego roku nie wymaga ich drukowania).
Wracając do kas tradycyjnych, to jak wspomniano dotyczy je rozporządzenie techniczne sprzed trzech lat nakazujące drukowanie paragonu. Wkrótce jednak się to zmieni, bowiem Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zaproponowało projekt nowego rozporządzenia technicznego, które zmienia wymogi dla tych kas. Zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami sprzedawca nie będzie już musiał drukować dowodu zakupu i będzie mógł przesłać go klientowi (jeśli ten tego sobie zażyczy) w postaci elektronicznej.
e-paragony nie tak od razu
Zgodnie z projektem rozporządzenie miałoby wejść w życie 1 maja tego roku (sam projekt jest obecnie na etapie konsultacji). Klienci jak zauważa Dziennik Gazeta Prawna nie będą jednak mogli liczyć na to, że od razu będą otrzymywać paragon w wersji elektronicznej.
- Używane przez sprzedawców kasy online nie mają dziś odpowiedniej funkcjonalności, aby można było wystawiać e-paragony – mówi w rozmowie z gazetą Piotr Ślęzak z firmy Posnet.
Ekspert podkreśla, że producenci musieliby taką kasę dopiero stworzyć i poddać homologacji w Głównym Urzędzie Miar i dopiero po tej procedurze wprowadzać je na rynek.
- Potrzeba na to co najmniej kilku miesięcy od chwili rozpoczęcia obowiązywania nowych wymagań technicznych dla kas – podkreśla Ślęzak, dodając, że wszystkie kasy, które będą trafiały do homologacji po wejściu w życie nowego rozporządzenia, będą musiały mieć opcję wysyłania e-paragonów.
Na otrzymywanie paragonu w formie elektronicznej trzeba będzie trochę poczekać, a i tak nie otrzymamy go w każdym sklepie. Funkcjonują bowiem obecnie na rynku kasy z papierowym lub elektronicznym zapisem kopii, które nie są kasami online i nie wystawiają e-paragonów. Te pierwsze nie są już co prawda sprzedawane, ale sklepy mogą z nich korzystać do czasu uszkodzenia bądź zapełnienia pamięci fiskalnej. Kasy z elektronicznym zapisem będą zaś jeszcze sprzedawane do końca przyszłego roku.