Pary jednopłciowe. Polacy zabrali głos, wynik dla wielu będzie szokujący. Oto zmiana czasów
Już prawie dwie trzecie Polaków uważa, że pary jednopłciowe powinny mieć możliwość zawarcia małżeństwa lub zalegalizowania związku w inny sposób – tak wynika z badania opublikowanego przez IPSOS. Otwartość na prawa osób będących w związkach jednopłciowych w Polsce wciąż rośnie, dzieje się to nawet w środowiskach konserwatywnych. Coraz większe jest także poparcie dla adopcji dzieci przez takie pary.
Polacy stają się bardziej otwarci
W czwartek 19 września IPSOS opublikował wyniki międzynarodowego badania LGBT+ Pride 2024. Pytano w nim między innymi o widoczność osób LGBT+, a także o sprawy, które dotąd wśród wielu Polaków budziły kontrowersje, takie jak legalizacja związków jednopłciowych oraz kwestia adopcji dzieci. Wyniki badania pokazują widoczną metamorfozę, którą na przestrzeni lat przechodzą Polacy. Okazuje się bowiem, że nie tylko coraz więcej z nas przyznaje, że w swoim otoczeniu ma osoby homoseksualne, ale i co się z tym wiąże, coraz więcej takich osób decyduje się ujawnić swoją orientację bliskim lub znajomym.
Zobacz też: Klimatyzacja w domu to coraz większe zagrożenie. Polacy mają problem
Jak czytamy w opracowaniu IPSOS, co trzeci badany z Polski (36 proc.) twierdzi, że wśród swoich krewnych, przyjaciół lub znajomych z pracy ma osobę homoseksualną. Odsetek ten większy jest wśród kobiet, które świadomość takich znajomości mają częściej – 40 proc. O tym, że w kręgu swoich znajomych lub rodziny mają osobę homoseksualną wie natomiast 30 proc. mężczyzn. Dla porównania, kontakt z osobami biseksualnymi zadeklarowało 18 proc. Polaków, natomiast z osobami transpłciowymi - 8 proc., a z niebinarnymi 10 proc. Większy odsetek osób posiadających takie kontakty jest wśród osób młodych.
Młodzi Polacy częściej też deklarują orientację inną niż heteroseksualna. Według badania IPSOS LGBT+ Pride 2024, to 12 proc. Tymczasem wśród wszystkich Polek i Polaków odsetek osób nieheteronormatywnych wynosi 8 proc.
Tak Rosjanie zareagowali na polską powódź. Mówi o tym pół EuropyRekordowe poparcie dla legalizacji związków jednopłciowych
Poparcie dla legalizacji związków jednopłciowych utrzymuje się w naszym kraju na bardzo wysokim poziomie. Jakąkolwiek formę legalizacji takich relacji popiera aż 67 proc. Polaków. Co ciekawe, Polska zaliczyła największy wzrost spośród wszystkich badanych krajów, jeśli chodzi o akceptację dla okazywania sobie uczuć przez pary nieheteronormatywne w miejscach publicznych. Chodzi na przykład o trzymanie się za ręce, obejmowanie się, czy pocałunki. 33 proc. Polaków nie widzi w tym niczego niewłaściwego, co w porównaniu z rokiem 2021 stanowi wzrost aż o 8 punktów procentowych.
Według badania przeprowadzonego również przez IPSOS, ale dla More In Common, Polska w dniach 10-20 września 2024, za wprowadzeniem małżeństw jednopłciowych identycznych jak w przypadku tych zawieranych między kobietą i mężczyzną, opowiada się 51 proc. Polaków. Tymczasem przeciwnych jest 43 proc.
50 proc. Polaków jest też za prawem partnera do opieki nad dzieckiem na równi z rodzicem biologicznym, a 65 proc. popiera prawo partnera do opieki nad dzieckiem po śmierci biologicznego rodzica. Według badania IPSOS LGBT+ Pride 2024 które przeprowadzono od 23 lutego 2024 r. do 8 marca 2024 r., 44 proc. Polek i Polaków sprzeciwia się prawu par jednopłciowych do adopcji dzieci, a popiera je 41 proc.
Konfederaci chcą związków partnerskich
Badanie IPSOS dla More In Common Polska sprawdziło też otwartość na pary jednopłciowe w środowiskach konserwatywnych. I tak wprowadzenie związków partnerskich popiera 74 proc. wyborców Trzeciej Drogi oraz 31 proc. głosujących na PiS. Wśród wyborców Konfederacji, za związkami partnerskimi opowiada się aż 57 proc.
Joanna Skrzyńska, liderka zespołu Public Affairs Ipsos Polska zauważa, że w przeciągu dziesięciu lat, kolejne badania pokazują wielkie zmiany, jakie zachodzą w polskim społeczeństwie. Bezsprzecznie stajemy się coraz bardziej otwarci i tolerancyjni.
Na przestrzeni dekady można zauważyć wyraźne zmiany w społecznym postrzeganiu równouprawnienia osób LGBT+ w Polsce. Coraz więcej Polek i Polaków opowiada się za ich prawną ochroną przed dyskryminacją. Nasze badanie pokazuje, że zdecydowana większość popiera także głośny w ostatnich miesiącach postulat legalizacji związków jednopłciowych. Wciąż jest jednak wiele do zrobienia. Trwający Miesiąc Dumy (ang. Pride Month) powinien przypominać nam, że wszyscy jesteśmy równi bez względu na swoją tożsamość płciową czy orientację seksualną – komentuje badanie LGBT+ Pride 2024 Joanna Skrzyńska.
Źródła danych:
IPSOS LGBT+ Pride 2024. Realizacja badania: od 23 lutego do 8 marca 2024, na próbie mieszkańców 26 wybranych państw – łącznie 18515 osób, w tym 500 w Polsce.
IPSOS dla More In Common Polska. Realizacja badania: od 10 do 20 września 2024. Na próbie 1504 osób.