BiznesINFO.pl Energetyka PGNiG negocjuje długoterminowy kontrakt na dostawy gazu z USA. Ma trwać 20 lat
rawpixel

PGNiG negocjuje długoterminowy kontrakt na dostawy gazu z USA. Ma trwać 20 lat

16 maja 2022
Autor tekstu: Kasper Starużyk

PGNiG jest już po zawarciu porozumienia z Sempra Infrastructure, na mocy którego do Polski mają trafić 3 mln ton LNG. Gaz ziemny miałby być odbierany przez pływający terminal LNG w Zatoce Gdańskiej.

Gaz ziemny będzie skraplany nad Zatoką Meksykańską, skąd trafi statkami do Polski, gdzie będzie regazyfikowany. Kontrakt miałby zacząć być realizowany od 2027 r. i za transport surowca odpowiedzialny byłby PGNiG.

Kontrakt realizowany od 2027 r. miałby trwać przez 20 lat od daty rozpoczęcia i zakłada kupno i transport przez PGNiG 4 mld ton gazu rocznie z terminali Cameron LNG w Luizjanie i Port Arthur LNG w Teksasie.

PGNiG ma już podpisane kontrakty z Amerykanami

PGNiG informuje także o już podpisanych kontraktach ze sprzedającymi w USA. Przewidują one kupno 9 mld ton gazu ziemnego po regazyfikacji.

Od 2023 r. ma dojść do znacznego wzrostu dostaw z USA, informuje PGNiG. Do 2024 r. gazoport w Świnoujściu ma być w stanie przyjąć ładunki w wielkości 6,2 mld ton gazu po regazyfikacji.

Transporty morskie z LNG ma przyjmować także gazoport w Kłajpedzie, z którego gaz będzie mógł trafiać na rynek polski dzięki otwartemu w maju interkonektorowi gazowemu.

Obserwuj nas w
autor
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat