PGNiG przyjmie LNG w litewskim porcie. Polacy zaopatrzą w gaz wiele państw
PGNiG zdążyło już zamówić przepustowość dla sześciu metanowców w litewskim terminalu LNG w Kłajpedzie, przekazał w czwartek litewski minister energetyki Dainius Kreivys. Statki zaopatrzą w gaz ziemny nie tylko Polskę.
PGNiG działa w Kłajpedzie
Port w Kłajpedzie przyjmie 6 ładunków LNG, nad którymi pieczę sprawować będzie PGNiG. Ze słów ministra w litewskiej telewizji wynika, że pierwsze ładunki przybędą jeszcze w maju.
LNG po regazyfikacji ma zaopatrzyć w surowiec nie tylko Polskę, ale także Litwę i Łotwę. Niewykluczone, że zostanie dostarczony także do Estonii i Finlandii. Przypomnijmy, że Estonia wraz z Finlandią zdecydowały się na wyczarterowanie metanowca, który ma pomóc uniezależnić się od rosyjskiego surowca.
PGNiG od dwóch lat wykorzystuje także w Kłajpedzie stację przeładunkową LNG.
LNG z Litwy popłynie dalej
Litwa, Łotwa i Estonia już na początku kwietnia zerwały także oficjalnie z dostawami surowca z Rosji.
Przepustowość terminala LNG w Kłajpedzie jest zarezerwowana i obsadzona do 30 września. Otwarcie interkonektora GIPL między Litwą i Polską doprowadzi do dużo bardziej skutecznego wykorzystania terminala w Kłajpedzie.
Gaz ziemny będzie mógł docierać do wielu państw Europy Środkowej. Może doprowadzić w przyszłości także do uniezależnienia się Ukrainy od rosyjskich dostaw.