PGNiG zrealizowało pionierską inwestycję w Norwegii. Gaz może już płynąć
PGNiG uruchomiło w Norwegii podgrzewany gazociąg obsługujący złoże o nazwie Ærfugl. Wykorzystanie pomysłu w przyszłych projektach może zapewnić skuteczną eksploatację znacznie większej ilości podwodnych złóż gazu.
Rekordowa inwestycja PGNiG
Podgrzewany gazociąg Electrically Heat-Traced Flowline (EHTF) powstał w celu połączenia 3 podwodnych otworów wydobywczych na złożu Ærfug i łączy je z pływającą jednostką produkcyjno-magazynującą FPSO Skarv. Nowa nitka ma długość 14,5 km, co w przypadku tej technologii jest rekordem - czytamy w komunikacie PGNiG.
PGNiG Upstream Norway i Aker BP będący głównymi udziałowcami koncesji na wydobycie gazu z norweskiego złoża Ærfug zdecydowały się na konstrukcję w związku z niskimi temperaturami wody w regionie wydobycia.
– Gazociąg wykonany na zlecenie PGNiG Upstream Norway jest najdłuższą instalacją tego typu na świecie i pierwszą, której długość przekroczyła 1,5 kilometra . Sukces projektu otwiera nowe perspektywy zagospodarowania podmorskich złóż – komentuje Paweł Majewski, Prezes Zarządu PGNiG SA.
PGNiG znalazło sposób na hydraty
Rurociąg ułożony jest 400 m pod poziomem morza, gdzie temperatura wody w tym rejonie świata może spadać do 3 stopni powyżej zera, co stwarza ryzyko hydratów.
Hydraty z wyglądu i konsystencji przypominają lód, są jednak mieszanką wody i metanu. Zgromadzenie się hydratów wewnątrz gazociągu może doprowadzić do zatamowania przesyłu surowca, stąd decyzja o budowie gazociągu podgrzewanego.