BiznesINFO.pl
PGO odchodzi z giełdy

Unsplash/Ant Rozetsky

PGO opuszcza giełdę. Akcje zostaną wyprzedane

27 Lutego 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

PGO to kolejna spółka, która znika z giełdy. Większościowy udziałowiec firmy wezwał do przymusowego wykupu niespełna 5 proc. akcji, których nie jest właścicielem. Do tego kroku spółka TDJ Equity II przymierzała się już na jesie

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są kulisy opuszczenia giełdy przez PGO

  • Na kiedy wyznaczono dzień wykupu akcji

  • Czym zajmuje się PGO

Przymusowy wykup akcji PGO

PGO podąża śladami spółki Elemental Holding, która wycofała akcje z obrotu giełdowego 25 lutego. Zaledwie dzień później przełomowe doniesienia ogłosił zarząd PGO.

Portal wnp.pl podaje, że większościowy udziałowiec spółki - firma TDJ Equity II zażądała sprzedaży akcji PGO w ramach przymusowego wykupu. Przedmiotem wykupu są 4 232 083 akcje, które odpowiadają za 4,39 proc. kapitału zakładowego i uprawniają do identycznej liczby głosów na walnym zgromadzeniu spółki.

Jedna akcja kosztuje 1,45 zł. Początek przymusowego wykupu wyznaczono na piątek 26 lutego, a koniec - na 3 marca 2021 r.

PGO odchodzi z giełdy

Wezwanie TDJ Equity II ma na celu wycofanie PGO z giełdy. Działania w tym zakresie były podejmowane już na jesieni ubiegłego roku.

We wrześniu 2020 r. Tomasz Domogała, który jest pośrednio i bezpośrednio większościowym udziałowcem PGO, ogłosił pierwsze wezwania. Dzięki temu udało mu się zdobyć większość, która zezwala na rozpoczęcie procedury przymusowego wykupu.

PGO oznajmiło, że szczegóły wykupu akcji są dostępne w „Informacji o zamiarze nabycia akcji spółki PGO S.A. w drodze przymusowego wykupu (Przymusowy Wykup) wraz z informacją na temat przymusowego wykupu”. Każdy zainteresowany transakcją powinien zapoznać się z tym zawiadomieniem.

W rezultacie ogłoszenia przymusowego wykupu akcji zarząd Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wstrzymał obrót akcjami PGO od 26 lutego 2021 r. Spółka była na niej notowana od października 2011 r.

PGO to polska grupa przemysłowa, która zajmuje się produkcją odlewów i odkuwek. Do jej dyspozycji pozostają cztery zakłady produkcyjne, dwie odlewnie staliwa i kuźnia. Produkty PGO stanowią komponenty ciągników rolniczych, pociągów, wiatraków energetycznych, jachtów, pomp czy samochodów ciężarowych.

Jednak działalność PGO nie ogranicza się tylko do polskiego podwórka. Elementy trafiają także do Niemiec, Szwecji, Francji, Niderlandów, Belgii, a nawet USA.

Spółka PGO została utworzona w 2008 r. Jej prezesem jest Łukasz Petrus. Siedziba firmy, która zatrudnia ponad 1300 osób, mieści się w Katowicach.

Podobne artykuły

Rok temu wprowadzono obowiązek noszenia maseczek

Polska i Świat

Rok z maseczkami. Wiemy ile policja wystawiła mandatów

Czytaj więcej >
Pexels/Sora Shimazaki

Polska i Świat

ZUS zacznie od 16 maja. Dowie się o tobie jeszcze więcej

Czytaj więcej >
Pxhere CC0

Polska i Świat

Lockdown katastrofą dla gospodarki. Gowin: Tygodniowo Polska traci 2-3 mld zł

Czytaj więcej >
Ustawa o hulajnogach już podpisana przez prezydenta

Polska i Świat

Ustawa o hulajnogach elektrycznych w końcu jest. Czekaliśmy aż 5 lat

Czytaj więcej >
Osiedla bez dzieci? To możliwe

Polska i Świat

Osiedle bez dzieci powstanie w Polsce. Znamy już lokalizację

Czytaj więcej >
Przedszkola i żłobki wrócą od poniedziałku?
EastNews/Zofia i Marek Bazak

Polska i Świat

Przedszkola i żłobki otwarte mają niebawem. Dzieci wrócą do placówek prawdopodobnie w poniedziałek

Czytaj więcej >