Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Energetyka > Pierwszy mały reaktor jądrowy w Polsce może powstać w 2028 roku
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 06.11.2022 19:49

Pierwszy mały reaktor jądrowy w Polsce może powstać w 2028 roku

Pierwszy reaktor jądrowy w Polsce już w 2033 r.
domena publiczna

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek ma nadzieję, że pierwszy mały reaktor jądrowy SMR zostanie zbudowany w Polsce jeszcze przed końcem tej dekady.

Na elektrownie atomowe w Polsce trochę poczekamy

W ostatnich tygodniach Polska podpisała umowy z Amerykanami oraz Koreańczykami dotyczące budowy przez nich elektrowni atomowych w Polsce.

Chociaż same projekty są interesujące, Polska potrzebuje tych elektrowni, aby się rozwijać i zaspokoić swoje rosnące potrzeby energetyczne, terminy ich wybudowania i podłączenia do sieci nie są już tak ekscytujące.

Budowa tych elektrowni będzie się ciągnęła przez długie lata i zaczną one pracować i dostarczać energię dopiero po 2030 roku.

To będzie inny świat. Z nowymi, super zaawansowanymi technologiami, setkami tysięcy nowych odkryć. Całkiem prawdopodobne jest to, że po 2030 roku, energetyka jądrowa będzie archaiczną technologią w porównaniu z tym co będzie wtedy dostępne.

Oczywiście decyzję podejmujemy tu i teraz, nie możemy czekać na bliżej nieokreśloną technologię przyszłości(reaktory fuzyjne?) i do tego czasu nic nie robić w celu zapewniania bezpieczeństwa energetycznego.

Nie mniej jednak, Polska zdecydowała się również na zainwestowanie w małe reaktory jądrowe SMR. Są one znacznie łatwiejsze w budowie, mniej skomplikowane, więc przynajmniej ich, możemy doczekać się jeszcze w relatywnie bliskiej przyszłości. Mowa o 6 latach.

Prezes PKN Orlen o reaktorach SMR

- Mam nadzieję, że w 2028 r. powstanie pierwszy mały reaktor jądrowy SMR w Polsce. Być może nawet nie jeden – mówi prezes.

- Mam taką nadzieję, że w 2028 r. te prace zdecydowanie przyspieszają, powstanie pierwszy SMR w Polsce. Być może nawet nie jeden. W związku z tym tu też bardzo mocno pracujemy. My musimy też patrzeć w przyszłość, w nowe technologie - dodaje Obajtek.

„Właśnie do tego potrzebny jest koncern, który będzie miał ponad 400 mld zł przychodów. Taki koncern może generalnie robić procesy inwestycyjne i może dbać o bezpieczeństwo Polaków. Inwestujemy w bezpieczeństwo Polaków. Oczywiście patrzymy na inwestycje krótkoterminowe, ale musimy patrzeć na inwestycje średnio i długoterminowe. My nie możemy wiecznie walczyć ze skutkami cen energii. My musimy budować nowe, efektywne elektrownie, gdzie ceny energii będą mniejsze” – poinformował prezes PKN Orlen, podczas wywiadu w TVP Info.

Tagi: Orlen