Pijany kierowca może stracić samochód. Ustawa czeka na podpis prezydenta
Przegłosowana przez sejm reforma Kodeksu Karnego zakłada konfiskatę samochodów pijanym kierowcom. Wyjątki dotyczą osób prowadzących pojazd pracodawcy oraz kierowców pojazdów nie mechanicznych.
Pijany kierowca straci samochód
Sejm przegłosował nowelizację Kodeksu Karnego, która zakłada konfiskatę aut pijanych kierowców, podaje Polska Agencja Prasowa. Dotyczy to sytuacji, gdy kierowca ma co najmniej 1,5 promila lub jeśli spowoduje wypadek przy zawartości co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi, a także w przypadku recydywy.
W przypadku gdy kierowca będzie prowadzić, który do niego nie należy, będzie on musiał zapłacić równowartość pojazdu określoną w polisie ubezpieczeniowej. W przypadku braku polisy pod uwagę będzie brana wartość rynkowa odpowiadająca wartości pojazdów podobnych.
Wyjątek dotyczy kierowców zawodowych prowadzących pojazdy pracodawcy. W takim przypadku będzie orzekana nawiązka w wysokości co najmniej 5 tys. złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
Konfiskata pojazdów nie obejmie kierowców pojazdów nie mechanicznych, przykładowo rowerzystów.
Ponadto zwiększy się maksymalna kara, jaką można wymierzyć nietrzeźwemu sprawcy ciężkiego wypadku do 16 lat pozbawienia wolności (obecnie 12 lat)
Dokument czeka na podpis prezydenta. Zapisy miałyby wejść w życie po upływie trzech miesięcy od ogłoszenia ustawy.
Wypadki z udziałem osób nietrzeźwych
Jak wynika z raportu Biura Ruchu Drogowego Policji “Wypadki Drogowe w Polsce w 2021 roku” pijani kierowcy, rowerzyści i piesi spowodowali aż 2488 wypadków, czyli zdarzeń drogowych, w których przynajmniej jedna osoba zginęła bądź ucierpiała.
Obecnie za jazdę po spożyciu alkoholu ( stężenie alkoholu we krwi na poziomie 0,2 do 0,5 promila ) grozi grzywna w wysokości 2500 zł lub 30-dniowy areszt, 15 punktów karnych, a także zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.
W przypadku jazdy w stanie nietrzeźwości ( powyżej 0,5 promila) oprócz grzywny kierowca musi się liczyć z karą więzienia oraz zakazem prowadzenia pojazdów od 1 do 15 lat, a także karą pieniężną na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej.