PKN Orlen zamierza rozszerzyć produkcję petrochemiczną o nowy produkt
PKN Orlen w komunikacie prasowym poinformował, że analizuje możliwość budowy Instalacji Polietylenu niskiej gęstości (LGPE). Dzięki temu będzie mógł poszerzyć swoją ofertę o nowy produkt petrochemiczny.
Petrochemia o kluczowym znaczeniu
"Petrochemia ma kluczowe znaczenie dla przyszłości Grupy Orlen i siły polskiej gospodarki. Według światowych prognoz, do 2030 roku wartość rynku petrochemikaliów i bazowych tworzyw sztucznych ma się podwoić. Dlatego mocno inwestujemy w ten obszar naszej działalności, efektywnie wykorzystując przy tym potencjał płockiego zakładu. Projekt, którego realizację analizujemy, pozwoli nam rozszerzyć portfolio o kolejny produkt petrochemiczny, rozwijać kompetencje i tworzyć specjalistyczne miejsca pracy" - poinformował, cytowany w komunikacie, prezes Daniel Obajtek.
Spółka podpisała z LyondellBasell umowę na zakup licencji i projektu bazowego. LyondellBasell oferuje technologię Lupotech T, w oparciu o którą rocznie jest produkowane ponad 14 mld ton polimeru LDPE/EVA na niemal 70 liniach produkcyjnych na całym świecie.
W przypadku realizacji inwestycji PKN Orlen wybuduje instalację do produkcji polietylenu niskiej gęstości oraz systemy pomocnicze objęte zakresem infrastruktury OSBL. PKN Orlen planuje rozszerzyć swoją ofertę produktową o żywice polietylenu niskiej gęstości.
Zapotrzebowanie na polietylen ciągle rośnie
"Polska jest największym konsumentem polietylenu LDPE w Europie Środkowej, a w 2025 roku będzie odpowiadać już za blisko 35 proc. regionalnego popytu. Obecnie krajowe zapotrzebowanie na ten produkt wynosi ok. 300 tys. ton rocznie, z kolei w Europie Środkowej blisko 800 tys. ton. Natomiast zdolności produkcyjne w tej części Europy szacowane są na 520 tys. ton. Według prognoz, w 2025 roku rynek LDPE w Europie Środkowej wzrośnie do ok. 890 tys. ton, a w Polsce do ok. 312 tys. ton" - podał PKN Orlen.
PKN Orlen w lipcu br. przejął od Basell Orlen Polyolefins aktywa obejmujące moce wytwórcze polietylenu LDPE na poziomie ok. 100 tys. ton rocznie oraz jego sprzedaż i obsługę klientów na polskim rynku. PKN Orlen zamierza uzyskać wymagane zgody urzędów antymonopolowych w Polsce i Holandii i sfinalizować transakcję do końca tego roku.
Z polietylenu LDPE najczęściej wytwarza się folie, worki, kanistry oraz opakowania do żywności. Jedynym wytwórcą tego produktu w Polsce jest PKN Orlen, który pokrywa ok. ⅓ krajowego zapotrzebowania.