BiznesINFO.pl Praca Jest kwota płacy minimalnej 2021. Mimo protestów rząd zdania nie zmienia
Pixabay.com Fz

Jest kwota płacy minimalnej 2021. Mimo protestów rząd zdania nie zmienia

13 sierpnia 2020
Autor tekstu: Konrad Karpiuk

Płaca minimalna 2021, konflikt pracodawców i pracowników

Płaca minimalna 2021 musi zostać ustalona po wakacjach. Jednak wcześniej muszą zakończyć się konsultacje Rady Dialogu Społecznego (RDS), w której udział biorą pracownicy i pracodawcy oraz ministrów. Gdyby strony nie znalazły konsensusu, to rząd będzie musiał podjąć decyzję samodzielnie i wiele na to wskazuje.

Rząd w planach ma podniesienie pensji minimalnej do 2800 zł brutto (wzrost o 200 zł względem 2020 roku). Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda twierdzi, że to minimalna kwota, o jaką można podnieść najniższą krajową, podkreślając, że zdają sobie sprawę z trudnej sytuacji po koronakryzysie, ale uważają, że podwyżka powinna nastąpić, aby napędzić gospodarkę.

Konflikt między pracodawcami i pracownikami

Polsat News wskazuje jednak, że w ostatnich czasach linia rządu często jest zbieżna z linią, którą prezentuje NSZZ "Solidarność", które wypracowało sobie pozycję w prowadzeniu dialogu społecznego. W tle rozgrywa się jednak konflikt między OPZZ, FZZ i organizacjami pracodawców. Obie frakcje mają kompletnie inne zdanie.

Przedsiębiorcy argumentują, że w ostatnich latach propozycje rządu były korygowane na korzyść pracowników, ze względu na presję związków zawodowych. W dobie kryzysu, ich zdaniem rząd powinien posłuchać pracodawców. Jak zaznacza Polsat News, skutki podwyższenia płacy minimalnej mogą odczuć nie tylko pracodawcy, ale i pracownicy, którzy mogą być zwolnieni, gdy firma nie będzie w stanie im płacić wystarczająco dużo.

Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa przypomina, że rząd wydał miliardy złotych na wsparcie dla firm. Ponadto uważa, że nie powinno się słuchać w tej kwestii pracodawców. OPZZ z kolei optuje za podniesieniem pensji minimalnej, pod warunkiem podwyższenia kwoty wolnej od podatku i zreformowania systemu składkowo-podatkowego na progresywny. Argumentują, że pracowników jest więcej niż pracodawców, przez co mają większy wpływ na polską gospodarkę.

<

Obserwuj nas w
autor
Konrad Karpiuk

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat