BiznesINFO.pl
Płaca minimalna Unii Europejskiej. Polska mówi "nie".

pixabay, jarmoluk

Płaca minimalna do góry, wyższej chce Unia Europejska. Ale Polska mówi "nie"

30 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Unia Europejska chce wyższej płacy minimalnej i choć na sposobie jej wyliczania mogliby skorzystać Polacy, rząd mówi "nie". Polscy pracodawcy martwią się tym, że unijna płaca minimalna ujednoliciłaby stawki na terenie całej Wspólnoty. Z kolei cz

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie założenia postuluje Unia Europejska

  • Jak płaca minimalna w Polsce wypada na tle innych krajów UE

  • Co o unijnych rozwiązaniach sądzą pracodawcy RP

  • Czemu rząd nie zgadza się z unijnymi założeniami

Płaca minimalna regulowana unijnym prawem?

Płaca minimalna w Polsce rośnie szybciej niż gdziekolwiek indziej. Od 1 stycznia 2021 r. wynagrodzenie wzrosło o 200 zł brutto i obecnie wynosi 2,8 tys. zł brutto. Dla porównania w Luksemburgu płaca minimalna wynosi ok. 7 tys. zł, natomiast w Holandii jest to ok. 4 tys. zł po przeliczeniu z waluty euro.

Wbrew pozorom sytuacja w Polsce nie jest tak dramatyczna, jak wygląda na pierwszy rzut oka. Dlaczego? Choć pod względem płacy minimalnej zajmujemy 21. miejsce w całej Unii Europejskiej, to pod kątem siły nabywczej jesteśmy 9. pozycji. Co więcej, w niektórych krajach Wspólnoty Europejskiej płaca minimalna nie obowiązuje.

Unijni urzędnicy chcą zmniejszyć dysproporcje płacy minimalnej w poszczególnych państwach za pomocą konsultowanej dyrektywy. "Najniższa krajowa nie może być niższa niż 60 proc. mediany (środkowa wartość płacy w gospodarce) lub 50 proc. średniego wynagrodzenia w danym kraju" - cytuje zapis dokumentu portal money.pl.

Jednocześnie Unia Europejska wychodzi naprzeciw pracodawcom i postuluje spadek płacy minimalnej w momencie, w którym spadają płace w gospodarce. Katarzyna Simienkiewicz, ekspert prawa pracy Pracodawców RP wskazuje, że po jakimś czasie wysokość płacy minimalnej wzrośnie, a ta powinna pozostać wewnętrzną sprawą każdego z państw.

Zdaniem Cezarego Kaźmierczaka, prezesa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Unii Europejskiej wcale nie chodzi o polepszenie bytu jednostki, a wyhamowanie rozwoju krajów członkowskich stających się rywalem dla przedstawicieli starej Unii.

- To jest brutalna walka ekonomiczna, w której nie bierze się jeńców. Im chodzi wyłącznie o pieniądze. Polska miała być rynkiem zbytu dla zachodnich towarów i ubogim, zapóźnionym krewnym, a nie rywalem - mówi.

Unijna płaca minimalna. Dlaczego polski rząd jest przeciwny?

Wprowadzeniu unijnej płacy minimalnej sprzeciwia się także polski rząd. Wiceminister rozwoju, pracy i technologii, Iwona Michałek w rozmowie z portalem pulshr.pl powiedziała, dlaczego rząd jest sceptyczny wobec proponowanych rozwiązań.

- Nasz rynek pracy jest zupełnie inny od wielu europejskich rynków pracy. Musimy się nad tym zastanowić. Musimy dać sygnał, że nie w każdym kraju te proponowane regulacje się sprawdzą - tłumaczy i dodaje, że mechanizm funkcjonujący w Polsce jest wystarczający.

Obecnie płaca minimalna w Polsce wynosi 53,2 proc. prognozowanego na 2021 r. przeciętnego wynagrodzenia. Dla resortu postulowane przez UE 60 proc. może okazać się barierą nie do przeskoczenia. Wskazuje na układy zbiorowe zawarte w dyrektywie - KE chce, aby wynosiły 70 proc., a w Polsce jest ich zaledwie 20 proc.

- My nie mówimy "nie, bo nie". Pokazujemy swoje argumenty, które podnosimy, bo uważamy, że to nie powinna być dyrektywa - kwituje w rozmowie z pulshr.pl.

Polska nie jest odosobnionym przypadkiem w kwestii płacy minimalnej widzianej oczami Unii Europejskiej. Zastrzeżenia składają m.in.: Dania, Holandia, Estonia, Węgry.

Podobne artykuły

PIP będzie przeprowadzać kontrole. Sprawdzi, czy pracodawcy nie zniechęcają do odkładania na PPK

Praca

Nowe uprawnienia Inspekcji pracy. Sprawdzą, czy ktoś namawia do rezygnacji z PPK

Czytaj więcej >
Praca zdalna zostanie utrzymana także po pandemii?

Praca

Praca zdalna od roku. Większość firm planuje umożliwić home office także po pandemii

Czytaj więcej >
Praca dla nastolatków jest czymś innym niż dla starszych pokoleń. Gdzie chcą pracować nastolatki?

Praca

Praca oczami polskiej nastolatki. Młode Polki widzą swoją pracę w sieci, nie w sieciówce

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/Z Sklep sieci "Lidl"

Praca

Lidl szuka do pracy studentów. Mogą liczyć na niemałe pieniądze

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa Trasa WZ 24.09.2016. n/z Kobiety debatujace na lawce.

Praca

Kobiety nawet 20 proc. mniej od mężczyzn. Emerytury też dostają niższe

Czytaj więcej >
Praca zdalna zostanie uregulowana w Kodeksie pracy?

Praca

Praca zdalna zostanie prawnie uregulowana. Prace nad kształtem przepisów są w toku

Czytaj więcej >