BiznesINFO.pl
Planowanie przestrzenne od nowa. Rząd w ferworze zmian.

flickr, Paweł Bosky

Planowanie przestrzenne na nowo. Rząd zabrał się za kreślenie zmian

23 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Planowanie przestrzenne zostanie zreformowane - taką informację do wiadomości podał resort rozwoju, pracy i technologii. Koszt reformy planowania przestrzennego wyceniany jest na ok. 5 mld zł, ale 1 mld zł będzie pochodził z Krajowego Planu Odbudowy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest planowanie przestrzenne

  • W jaki sposób rząd planuje je zmodernizować

  • Jakie będą skutki reformy

Planowanie przestrzenne do reformy

Planowanie przestrzenne to nie tylko pojęcie, ale także bardzo złożony proces. W jego trakcie należy brać pod uwagę nie tylko elementy wytworzone przez człowieka, ale także te występujące naturalnie oraz występujące między nimi zależności. Dzięki temu specjaliści planowania przestrzennego mogą chronić środowisko i jednocześnie spełniać oczekiwania mieszkańców.

Eksperci podkreślają, że planowanie przestrzenne to po prostu zespół działań, które mają na celu "efektywne wykorzystanie przestrzeni, godzące interesy różnych jej użytkowników oraz realizujące cele społeczne i gospodarcze". Jednocześnie bardzo ważnym aspektem planowania przestrzennego jest dbałość o środowisko naturalne.

Rządzący planują zreformować planowanie przestrzenne. Wiceszefowa MRPiT Anna Kornecka przyznała na konferencji prasowej, że prace nad reformą ruszyły oraz podkreśliła, że obecna ustawa regulująca planowanie przestrzenne ma osiemnaście lat.

Portal bankier.pl informuje, że zmiany dotyczące planowania przestrzennego zawierają m.in.: uproszczenie i uregulowanie systemu planowania przestrzennego oraz dostosowanie przepisów do zmieniającego się otoczenia i zmian klimatycznych. Minister podkreśliła, że zmiany mają pomóc w zapewnieniu Polakom stałego dostępu do potrzebnej infrastruktury oraz powstrzymać postępującą betonozę miast.

- Uznano, że proponowane przez nas zmiany przyczynią się do wzmocnienia odporności i konkurencyjności gospodarki po kryzysie wywołanym pandemią. Całkowity koszt reformy planowania przestrzennego szacujemy na ok. 5 mld zł, z czego niemal 1 mld będzie pochodził z KPO - powiedziała.

Planowanie przestrzenne będzie kosztować miliardy złotych

Przewodniczący Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej Tomasz Sławiński zwraca uwagę, że w przypadku planowania przestrzennego ogromną rolę odgrywa środowisko naturalne. W swoich słowach mocno podkreślił, że przez coraz większe zaludnienie, jest dobrem kurczącym się i w wielu przypadkach nieodtwarzalnym.

Sławiński powiedział, że przestrzeń Polski w skali marko powinna zapewnić kraju bezpieczeństwo oraz zrównoważony rozwój, natomiast w skali mikro ma kształtować zespoły osadnicze miast. Dodał, że polska przestrzeń jest pełna wad, do których możemy zaliczyć m.in.: jej konfliktogenność i nieefektywność.

Jednocześnie zaznaczył, że obecna ustawa stała się swoistego rodzaju "patchworkiem", bowiem do obowiązujących przepisów dorzucano kolejne, które wypierały wcześniejsze. Po reformie działania inwestorów mają być proste i klarowne.

- Idea, o której mówimy, czyli przywrócenie ogólnego planu zagospodarowania, masterplanu dla całej gminy spowoduje wprowadzenie wyraźnego porządku prawnego na danym terenie. Wg zamierzeń, w planie tym będą zdeterminowane tereny, które są dogodne pod zabudowę, te na których zabudowa będzie wykluczona - powiedział.

Aktualnie projekt reformy jest w fazie konsultacji. Resort podkreśla, że chce, aby proces planowania przestrzennego był dwuetapowy. Jednocześnie udział w projekcie bierze szereg ekspertów ze swojej dziedziny.

Podobne artykuły

Rok temu wprowadzono obowiązek noszenia maseczek

Polska i Świat

Rok z maseczkami. Wiemy ile policja wystawiła mandatów

Czytaj więcej >
Osiedla bez dzieci? To możliwe

Polska i Świat

Osiedle bez dzieci powstanie w Polsce. Znamy już lokalizację

Czytaj więcej >
Przedszkola i żłobki wrócą od poniedziałku?
EastNews/Zofia i Marek Bazak

Polska i Świat

Przedszkola i żłobki otwarte mają niebawem. Dzieci wrócą do placówek prawdopodobnie w poniedziałek

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 18.01.2021. Dzieci klas 1-3 wracaja do stacjonarego naczania w szkolach.

Polska i Świat

Otwarcie szkół i przedszkoli przed czasem. Placówki już przyjmują dzieci

Czytaj więcej >
pixabay.com/makamuki0

Polska i Świat

Lockdown jeszcze dłuższy? Rząd po cichu przesunął termin ważnego świadczenia

Czytaj więcej >
biznesinfo.pl

Polska i Świat

Osiedle z zakazem dzieci, a jak się już urodzi - czeka wyprowadzka. Wiemy już, gdzie powstanie

Czytaj więcej >