BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa, N/Z Zbiorcze skrzynki pocztowe na listy w bloku mieszkalnym - wyjmowanie korespondencji

Marek BAZAK/East News

Poczta Polska pracuje nad systemem e-doręczeń. Każdy Polak będzie miał swoją elektroniczną skrzynkę

5 Marca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Być może już niedługo otrzymamy od Poczty Polskiej własne skrzynki pocztowe. Konkretnie będą to e-skrzynki, a ich pojawienie się jest elementem systemu e-doręczeń, nad którym wciąż trwają prace. Nie wszyscy otrzymają taką samą pojemność elektronicz

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Poczta Polska ma rozdać e-skrzynki

  • Dla kogo pojemność e-skrzynki będzie większa

  • Kiedy zaczną być wysyłane e-listy

Poczta Polska rozda „skrzynki”

W ubiegłym roku jak przypomina serwis antyweb.pl parlament przyjął projekt ustawy w sprawie doręczeń elektronicznych. Obsługą e-doręczeń listów wysyłanych bądź odbieranych od obywateli i przedsiębiorców przez administrację publiczną zajmie się Poczta Polska.

- Coraz więcej Polaków chce korzystać z cyfrowych udogodnień, a naszym zadaniem jest wychodzić naprzeciw tym oczekiwaniom. E-doręczenia to nowa era funkcjonowania administracji i Poczty Polskiej. To rewolucja w doręczeniach. Choć obywatele już w tej chwili mogą wysyłać pisma drogą elektroniczną do każdego urzędu w Polsce, to podstawową rolą systemu doręczeń elektronicznych jest zastąpienie tradycyjnych przesyłek rejestrowanych, czyli listów poleconych – podkreśla Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, odpowiedzialny za kwestie cyfryzacji, a w przeszłości minister cyfryzacji.

Tymczasem w ostatnich dniach Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia, w którym pojawiają się zapisy zgodnie z którymi Poczta Polska będzie musiała zagwarantować podmiotom publicznym i niepublicznym dostęp do nowych skrzynek e-mail do obsługi e-doręczeń. W praktyce oznacza to, że każdy Polak otrzyma własną skrzynkę, konkretnie e-skrzynkę.

Każdy obywatel ma otrzymać skrzynkę elektroniczną, ale nie dla każdego będzie ona miała identyczną pojemność. W przypadku podmiotów publicznych ma to być 15 GB, zaś w przypadku podmiotów niepublicznych 1 GB.

Należy jednak podkreślić, że w przypadku podmiotów niepublicznych 0,75 GB przestrzeni ma być zagwarantowane na korespondencję otrzymaną i wysłaną wraz z dowodami wysłania oraz dowodami otrzymania, a także na korespondencję usuniętą i roboczą. Pozostałe 0,25 GB przestrzeni to przestrzeń zapasowa, używana po zapełnieniu przestrzeni podstawowej i przeznaczonej na korespondencję. W przypadku podmiotów publicznych przestrzeń podstawowa ma wynosić 8GB, zaś zapasowa – 7GB.

Wyjaśnijmy również, że podmioty publiczne to m.in. jednostki sektora finansów publicznych, państwowe jednostki organizacyjne czy komornik sądowy. Z kolei podmioty niepubliczne to wszystkie pozostałe osoby publiczne i podmioty.

Projekt rozporządzenia jak podaje serwis dobreprogramy.pl zakłada również, że mamy zostać powiadomieni, kiedy będziemy zbliżać się do zapełnienia skrzynki. Jeśli jednak do tego dojdzie, będziemy mogli jedynie odbierać i usuwać korespondencję.

Jak podaje portal antyweb.pl pierwsze e-listy zaczną być wysyłane do obywateli i przedsiębiorców od 1 października tego roku.

Nowa nalepka „R”

Wcześniej, bo już w maju jak wejdzie w życie nowy sposób potwierdzenia dokonania opłaty za przesyłki listowe rejestrowane, zarówno w obrocie krajowym jak i zagranicznym. 1 maja br. jak podaje w komunikacie Poczta Polska  tradycyjny znaczek pocztowy zostanie zastąpiony specjalnym znakiem opłaty pocztowej w postaci nowej nalepki z literą R.

- Zmiany w „Regulaminie świadczenia usług powszechnych” mają na celu ustandaryzowanie i ujednolicenie opłat dla przesyłek listowych poleconych, a co za tym idzie uproszczenie procesu ich nadawania. Dla Klientów Poczty Polskiej brak konieczności naklejania znaczków na przesyłki listowe rejestrowane oznaczać będzie przede wszystkim skrócenie czasu obsługi w placówce pocztowej – informuje spółka w komunikacie.

Wszystkie przesyłki listowe rejestrowane będzie można nadawać w analogiczny sposób jak paczki, czy przesyłki wartościowe, tj. bez znaczka pocztowego. Wystarczy, że klient wypełni potwierdzenie nadania i przekaże przesyłkę do nadania pracownikowi Poczty. Potwierdzenie wniesienia opłaty za przesyłkę będzie nanoszone przez pracownika Poczty Polskiej na dedykowanej nalepce R, która zostanie rozbudowana o specjalne pole do tego przeznaczone.

Podobne artykuły

Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Polska i Świat

Daniel Obajtek na wypłatę narzekać nie może. Tylko w 2020 zarobił niemal 1,3 mln zł

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News.Warszawa, 21.03.2021. Niedzielna msza podczas lockdownu.

Polska i Świat

Komunia czy ślub pomimo pandemii. Imprezy organizują w całym kraju

Czytaj więcej >
Rok temu wprowadzono obowiązek noszenia maseczek

Polska i Świat

Rok z maseczkami. Wiemy ile policja wystawiła mandatów

Czytaj więcej >
Pexels/Sora Shimazaki

Polska i Świat

ZUS zacznie od 16 maja. Dowie się o tobie jeszcze więcej

Czytaj więcej >
Pxhere CC0

Polska i Świat

Lockdown katastrofą dla gospodarki. Gowin: Tygodniowo Polska traci 2-3 mld zł

Czytaj więcej >
Jacek Sasin fot. Piotr Molecki / EAST NEWS

Polska i Świat

Jacek Sasin ma pomysł na reformę energetyki węglowej. Możemy zapłacić za nią miliardy złotych

Czytaj więcej >