Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Praca > Poczta Polska planuje masowe zwolnienia. Sposób, w jaki chce to zrobić bardzo zaskakuje
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 25.10.2020 02:00

Poczta Polska planuje masowe zwolnienia. Sposób, w jaki chce to zrobić bardzo zaskakuje

Poczta Polska szykuje się do masowych zwolnień
Pixabay/radoslawczarnecki0

Poczta Polska szykuje się do masowych zwolnień

Pracownicy Poczty Polskiej już niedługo mogą usłyszeć pytanie: “Czy na pewno chcesz tu pracować?” W spółce zaczyna brakować pieniędzy, dlatego wizja masowych zwolnień wydaje się nie do uniknięcia.

"Optymalizację zatrudnienia pracowników administracyjnych przeprowadzamy w formie Programu Dobrowolnych Odejść, który jest odpowiedzią na sytuację finansową i zmniejszające się zapotrzebowanie na usługi z określonych segmentów" - poinformowała TVN24 Biznes rzeczniczka prasowa Poczty Polskiej.

Podkreśliła, że przed spółką stoi trudne zadanie - jak poprawić sytuację finansową Poczty?

"Wynagrodzenia to 70 procent kosztów Poczty, której przychody spadły w wyniku zmian na rynku listowym" - poinformowała Justyna Siwek.

Warto przypomnieć, że Poczta Polska jest największym polskim pracodawcą i zatrudnia ponad 80 tys. osób.

1. Kiedy 14. emerytura? Znany jest już termin i propozycje kwot, jednak niektórzy emeryci zostaną z niczym2. "Zaraz przeczytam, że jestem podły i zazdrosny". Jarosław Jakimowicz zupełnie niespodziewanie zaatakował kolegę3. Nie dostaniesz się do lekarza na NFZ? Jest pomysł, żebyś miał zrefundowaną wizytę w prywatnym gabinecie 

Program Dobrowolnych Odejść

O tym, że Poczta Polska chce uruchomić Program Dobrowolnych Odejść było wiadomo już od września. Wtedy zarząd zwrócił się do organizacji związkowych z prośbą o opinię.

"Pracodawca 25 września br. skierował do organizacji zakładowych działających w Poczcie Polskiej S.A. projekt Regulaminu Programu Dobrowolnych Odejść. Na działających w Poczcie 87 organizacji zakładowych, opinie przesłało 8" - poinformowała Siwek.

Według jej zapewnień, pracownicy Poczty wiedzą już, na czym ma polegać program.

"Osobą uprawnioną do skorzystania z PDO jest pracownik jednej ze ściśle określonych grup administracji lub osoba zatrudniona w Spółce, bez względu na grupę zawodową, posiadająca inne, poza związanym z zatrudnieniem w Spółce, źródło utrzymania" - wyjaśniała rzeczniczka.

Rozwiązanie jest przeznaczone dla osób uprawnionych do emerytury lub przed emeryturą, dotyczy to także listonoszy.

Wnioski o przystąpienie do programu Poczty Polskiej będzie można składać przez cały listopad.

Poczta szuka 70 milionów

Już jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że Poczta Polska upomniała się o 68 milionów złotych, które przeznaczono na wybory korespondencyjne, które ostatecznie się nie odbyły.

– Poczta Polska podjęła kroki prawne w celu skorzystania z rekompensaty i pozyskania środków pieniężnych – mówiła wówczas Justyna Siwek w rozmowie z Faktem.

Przypominamy, że wydrukowanie kart do korespondencyjnego głosowania w wyborach, które finalnie się nie odbyły, pochłonęły ok. 68 mln zł, a za całą sprawę był odpowiedzialny wiceminister Jacek Sasin.