BiznesINFO.pl
Poczta Polska dostarczy 15 mln listów ws. spisu powszechnego

CC0

Poczta Polska wyśle 15 mln listów, swojego lepiej nie przegap. Chodzi o spis powszechny

2 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Poczta Polska informuje o podpisaniu umowy z Głównym Urzędem Statystycznym (GUS). Spółka wyśle Polakom ponad 15 mln listów zawierających informacje o zasadach przebiegu i realizacji Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. Organizowana raz na de

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Spis powszechny ruszył wczoraj i potrwa do końca września

  • Czego możemy spodziewać się w przesyłce dostarczonej przez Pocztą Polską

  • Czym tegoroczny spis powszechny różni się od poprzednich

Poczta Polska wyśle powiadomienia ws. spisu powszechnego

Poczta Polska wydała w czwartek komunikat w którym informuje o podpisaniu umowy z Głównym Urzędem Statystycznym (GUS). Przedmiotem zawartej umowy jest świadczenie usług pocztowych w zakresie przyjmowania, przemieszczania i doręczania druków bezadresowych dotyczących Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań.

Do 18 maja tego roku Poczta Polska ma wysłać ponad 15 mln listów od GUS do wszystkich punktów adresowych w Polsce. W liście znajdą sie informacje dotyczące zasad przebiegu i realizacji spisu powszechnego.

– Poczta jest informacyjnym krwiobiegiem kraju i działa nieprzerwanie, niezależnie od sytuacji, pokazując ciągłość funkcjonowania Państwa i jego struktur. Potencjał logistyczny oraz sprawność w doręczaniu przesyłek ponownie wykorzystamy dla realizacji kluczowych zadań, tym razem związanych z dystrybucją korespondencji masowej w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności – podkreśla cytowany w komunikacie Tomasz Zdzikot, prezes Poczty Polskiej, podkreślając, że Poczta Polska to „wiarygodny i niezawodny partner w komunikacji Państwa z Obywatelami”.

Spółka przypomina w komunikacie, że w ubiegłym roku przystąpiła do blisko 2 tys. przetargów na usługi pocztowe, wygrywając zdecydowaną większość, bo niemal 97 proc. z nich.

Spis powszechny ruszył wczoraj

Przypomnijmy, że Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań rozpoczął się 1 kwietnia i potrwa do końca września. Organizowana raz na 10 lat akcja ma na celu dostarczenie urzędom statystycznym szczegółowych informacji m.in. o liczbie ludności i jej rozmieszczeniu, strukturze demograficznej i zawodowej, czy sytuacji ekonomicznej i społecznej gospodarstw domowych.

Udział w spisie powszechnym jest obowiązkowy. Obejmuje on Polaków mieszkających na stałe w naszym kraju, ale też cudzoziemców mieszkających w Polsce na stałe lub czasowo i Polaków przybywających za granicą, którzy nie wymeldowali się z pobytu stałego w Polsce. Spis obejmuje również osoby bezdomne.

Inaczej niż w przypadku poprzednich spisów, tym razem będzie można – a wręcz należy – spisać się samodzielnie. Samospisu, będącego podstawową formą realizacji Narodowego Spisu Ludności i Mieszkań 2021 można dokonać na stronie internetowej www.spis.gov.pl, gdzie znajduje się formularz spisowy.

Osoby, które będą chciały dokonać samospisu, a nie posiadają dostępu do internetu, będą mogły udać się do najbliższego urzędu gminy lub wojewódzkiego urzędu statystycznego, gdzie bezpłatnie zostanie udostępnione pomieszczenie ze stanowiskiem komputerowym z zainstalowanym oprogramowaniem umożliwiającym przeprowadzenie samospisu.

- Dodatkowo jeśli z jakiś względów nie spiszemy się samodzielnie przez internet, będziemy mogli spisać się także telefonicznie od 1 kwietnia br. na specjalnie uruchomionej infolinii spisowej : 22 279 99 99 – przypominała kilka dni temu w rozmowie z Biznes Info Karolina Banaszek, rzeczniczka GUS.

Z osobami, które nie spiszą się drogą online bądź przez infolinię skontaktują się rachmistrzowie. Z uwagi na pandemię, należy spodziewać się kontaktu drogą telefoniczną. - Kontakt bezpośredni rachmistrzów z osobami, które nie spiszą się innymi metodami odbędzie się tylko w szczególnych przypadkach i okolicznościach oraz przy zachowaniu pełnego reżimu sanitarnego – podkreślała w rozmowie z naszą redakcją rzeczniczka GUS.

Pytania w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań podzielone są na kilka sekcji. Dotyczą one m.in.: stanu i charakterystyki demograficznej ludności, aktywności ekonomicznej, edukacji, ale też wyznania, niepełnosprawności, czy miejsc, w których mieszkamy. Nie ma natomiast pytań o zarobki.

Podobne artykuły

Rok temu wprowadzono obowiązek noszenia maseczek

Polska i Świat

Rok z maseczkami. Wiemy ile policja wystawiła mandatów

Czytaj więcej >
Osiedla bez dzieci? To możliwe

Polska i Świat

Osiedle bez dzieci powstanie w Polsce. Znamy już lokalizację

Czytaj więcej >
Przedszkola i żłobki wrócą od poniedziałku?
EastNews/Zofia i Marek Bazak

Polska i Świat

Przedszkola i żłobki otwarte mają niebawem. Dzieci wrócą do placówek prawdopodobnie w poniedziałek

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 18.01.2021. Dzieci klas 1-3 wracaja do stacjonarego naczania w szkolach.

Polska i Świat

Otwarcie szkół i przedszkoli przed czasem. Placówki już przyjmują dzieci

Czytaj więcej >
pixabay.com/makamuki0

Polska i Świat

Lockdown jeszcze dłuższy? Rząd po cichu przesunął termin ważnego świadczenia

Czytaj więcej >
biznesinfo.pl

Polska i Świat

Osiedle z zakazem dzieci, a jak się już urodzi - czeka wyprowadzka. Wiemy już, gdzie powstanie

Czytaj więcej >