Poczta Polska wyśle 15 mln listów, swojego lepiej nie przegap. Chodzi o spis powszechny
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis powszechny ruszył wczoraj i potrwa do końca września
Czego możemy spodziewać się w przesyłce dostarczonej przez Pocztą Polską
Czym tegoroczny spis powszechny różni się od poprzednich
Poczta Polska wyśle powiadomienia ws. spisu powszechnego
Poczta Polska wydała w czwartek komunikat w którym informuje o podpisaniu umowy z Głównym Urzędem Statystycznym (GUS). Przedmiotem zawartej umowy jest świadczenie usług pocztowych w zakresie przyjmowania, przemieszczania i doręczania druków bezadresowych dotyczących Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań.
Do 18 maja tego roku Poczta Polska ma wysłać ponad 15 mln listów od GUS do wszystkich punktów adresowych w Polsce. W liście znajdą sie informacje dotyczące zasad przebiegu i realizacji spisu powszechnego.
– Poczta jest informacyjnym krwiobiegiem kraju i działa nieprzerwanie, niezależnie od sytuacji, pokazując ciągłość funkcjonowania Państwa i jego struktur. Potencjał logistyczny oraz sprawność w doręczaniu przesyłek ponownie wykorzystamy dla realizacji kluczowych zadań, tym razem związanych z dystrybucją korespondencji masowej w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności – podkreśla cytowany w komunikacie Tomasz Zdzikot, prezes Poczty Polskiej, podkreślając, że Poczta Polska to „wiarygodny i niezawodny partner w komunikacji Państwa z Obywatelami”.
Spółka przypomina w komunikacie, że w ubiegłym roku przystąpiła do blisko 2 tys. przetargów na usługi pocztowe, wygrywając zdecydowaną większość, bo niemal 97 proc. z nich.
Spis powszechny ruszył wczoraj
Przypomnijmy, że Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań rozpoczął się 1 kwietnia i potrwa do końca września. Organizowana raz na 10 lat akcja ma na celu dostarczenie urzędom statystycznym szczegółowych informacji m.in. o liczbie ludności i jej rozmieszczeniu, strukturze demograficznej i zawodowej, czy sytuacji ekonomicznej i społecznej gospodarstw domowych.
Udział w spisie powszechnym jest obowiązkowy. Obejmuje on Polaków mieszkających na stałe w naszym kraju, ale też cudzoziemców mieszkających w Polsce na stałe lub czasowo i Polaków przybywających za granicą, którzy nie wymeldowali się z pobytu stałego w Polsce. Spis obejmuje również osoby bezdomne.
Inaczej niż w przypadku poprzednich spisów, tym razem będzie można – a wręcz należy – spisać się samodzielnie. Samospisu, będącego podstawową formą realizacji Narodowego Spisu Ludności i Mieszkań 2021 można dokonać na stronie internetowej www.spis.gov.pl, gdzie znajduje się formularz spisowy.
Osoby, które będą chciały dokonać samospisu, a nie posiadają dostępu do internetu, będą mogły udać się do najbliższego urzędu gminy lub wojewódzkiego urzędu statystycznego, gdzie bezpłatnie zostanie udostępnione pomieszczenie ze stanowiskiem komputerowym z zainstalowanym oprogramowaniem umożliwiającym przeprowadzenie samospisu.
- Dodatkowo jeśli z jakiś względów nie spiszemy się samodzielnie przez internet, będziemy mogli spisać się także telefonicznie od 1 kwietnia br. na specjalnie uruchomionej infolinii spisowej : 22 279 99 99 – przypominała kilka dni temu w rozmowie z Biznes Info Karolina Banaszek, rzeczniczka GUS.
Z osobami, które nie spiszą się drogą online bądź przez infolinię skontaktują się rachmistrzowie. Z uwagi na pandemię, należy spodziewać się kontaktu drogą telefoniczną. - Kontakt bezpośredni rachmistrzów z osobami, które nie spiszą się innymi metodami odbędzie się tylko w szczególnych przypadkach i okolicznościach oraz przy zachowaniu pełnego reżimu sanitarnego – podkreślała w rozmowie z naszą redakcją rzeczniczka GUS.
Pytania w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań podzielone są na kilka sekcji. Dotyczą one m.in.: stanu i charakterystyki demograficznej ludności, aktywności ekonomicznej, edukacji, ale też wyznania, niepełnosprawności, czy miejsc, w których mieszkamy. Nie ma natomiast pytań o zarobki.