Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Nowy podatek doprowadzi do monstrualnych podwyżek cen. Zapłacimy 40 proc. więcej
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 04.09.2020 02:00

Nowy podatek doprowadzi do monstrualnych podwyżek cen. Zapłacimy 40 proc. więcej

Podatek cukrowy wchodzi już w 2021 roku.
Pixabay/krzys16

Podatek cukrowy już w 2021

Z początkiem 2021 roku przyjdzie nam zapłacić więcej za wszelkiego rodzaju napoje słodzone cukrem, bądź słodzikami. Oprócz tego podrożeją alkohole sprzedawane w niewielkich buteleczkach, tzw. "małpki". Polska Federacja Producentów Żywności alarmuje, że ceny mogą wzrosnąć nawet o 40 proc. Pytanie brzmi co tak naprawdę leży w interesie rządzących - zdrowie Polaków, czy załatanie dziur w budżecie?

Odkąd w ogóle pojawił się temat wprowadzenia tzw. "podatku cukrowego" inicjatywa spotkała się z wieloma głosami sprzeciwu, ponieważ, jak to często bywa, plany opodatkowania pewnej części artykułów spożywczych nie uwzględniły realiów panujących na rynku, ani nawet wyborów konsumenckich, ponieważ może się okazać, że dodatkowa opłata wcale nie zmotywuje Polaków do bardziej prozdrowotnych wyborów.

Ustawa spotyka się z ostrą krytyką nie tylko wśród producentów i dystrybutorów napojów, podaje Interia. Obowiązku uiszczania dodtkowej opłaty nie są w stanie zaakceptować także detaliści, którzy także muszą zapłacić podatek w momencie wprowadzenia opodatkowanego napoju do sprzedaży.

- Z dużym zdziwieniem przyjęliśmy obecną formę ustawy o promocji prozdrowotnych wyborów konsumentów - powiedział Michał Sadecki, prezes Polskiej Grupy Supermarketów w rozmowie z Interią - Nasze wątpliwości budzi m.in. limit 300 ml opakowania w przypadku produktów alkoholowych.

3. Pojawił się poważny problem z ZUS-em. Wiele osób może mieć kłopot z otrzymaniem obiecanych pieniędzy

Opodatkowanie alkoholi sprzedawanych w małych butelkach zdaniem Sadeckiego w ogóle nie wpłynie na zachęcenie Polaków do podejmowania zdrowych wyborów. - Zapis ten pokazuje brak dostatecznego rozpoznania i analizy problemu, w szczególności w kontekście rosnącej sprzedaży alkoholu w butelkach o większej pojemności - skwitował prezes PGS.

Ustawa spotkała się z wątpliwościami także ze strony, o dziwo, dietetyków, którzy są zdania, że ograniczenie cukrów w diecie jest jak najbardziej słuszne i z pewnością pozytywnie wpływa na zdrowie, jednak nie rozumieją dlaczego podatek dotyczy także słodzików i kofeiny. Metaanaliza opublikowana na łamach "International Journal of Obecity" dowiodła, że picie napojów słodzonych słodzikami może hamować apetyt i wpłynąć korzystnie na proces odchudzania.

To samo tyczy się kofeiny, której także poświęcono setki badań, które wykazały, że nie wpływa ona szkodliwie na zdrowie, wręcz przeciwnie, umiarkowane spożycie kofeiny może korzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

Kolejny raz jesteśmy świadkami bardzo dobrych inicjatyw społecznych, lecz złej realizacji... Nadrzędnym celem winno być zdrowie konsumentów, nie interes finansowy budżetu państwa - podsumowali przedstawiciele PGS.

<

Tagi: Podatek