BiznesINFO.pl
Podatek od nieruchomości trzeba zapłacić do 15 marca

Biznes Info

Do 15 marca należy opłacić nieruchomość, grunty rolne i leśne. Termin zapłaty może się wydłużyć

12 Marca 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Niedługo upływa termin regulowania podatków za posiadane grunty i nieruchomości. Właściciele muszą liczyć się z większymi wydatkami niż w ubiegłym roku, jednak nie wszyscy zapłacą. Oprócz tego gminy mogą częściowo lub całkowicie zwalniać z o

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto musi zapłacić podatek od nieruchomości

  • Ile wynosi podatek od nieruchomości

  • Kto nie musi zapłacić

Podatki od gruntu i nieruchomości

Podatki od nieruchomości należy opłacić do 15 marca. Właściciele nieruchomości, domu wolnostojącego, działek budowlanych, wolnostojącego garażu lub mieszkania w bloku, które nich należy wraz z częścią gruntu, muszą wysłać przelewy do urzędu gminy.

Portal money.pl przypomina, że jeśli gmina nie dostarczyła nam decyzji o wysokości podatku, na co najmniej 14 dni przed terminem płatności pierwszej raty, podatnicy są zobowiązani do opłacenia zaległości w terminie 14 dni od dnia, w którym gmina doręczy decyzję.

Warto mieć na uwadze, że tegoroczne stawki wzrosły o 3,9 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. Maksymalną kwotę, którą podatnicy muszą zapłacić, reguluje minister finansów, jednak to ile w rzeczywistości zapłacimy, zależy od decyzji gminy.

Nie powinniśmy jednak liczyć na najniższe stawki, ponieważ w ostatnim czasie gminy podnosiły opłaty, ponieważ w związku z koronakryzysem brakuje im wpływów z podatków dochodowych. Najwyższe podatki trzeba będzie zapłacić w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu, Białymstoku, Szczecinie, Opolu i Łodzi, podaje portal bankier.pl.

Maksymalna stawka podatku za mieszkania i domy wynosi 0,85 zł, podczas gdy w ubiegłym roku podatek wynosił maksymalnie 0,81 zł. Oznacza to, że w mieszkaniu o powierzchni 50 mkw będziemy musieli zapłacić 42,50 zł, czyli o 2 zł więcej niż rok temu.

Więcej zapłacą właściciele budynków, w których prowadzona jest działalność gospodarcza - dla tych osób stawki wzrosły o 0,94 zł za metr kwadratowy.

Maksymalny podatek za dom o powierzchni 100 mkw wyniesie 2484 zł, czyli o 94 zł więcej niż przed rokiem. Do tego dochodzi podatek od gruntu, na którym stoi nieruchomość, a także garaż, jeśli znajduje się na posesji.

Kto nie będzie musiał płacić podatku?

Podatku nie muszą jednak płacić wszyscy. Opłaty nie muszą wnosić właściciele nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków (pod warunkiem ich utrzymania i konserwacji, zgodnie z przepisami o ochronie zabytków i o ile nie jest w nich prowadzona działalność gospodarcza), a także nieruchomości, które umiejscowione są na obszarach objętych ochroną przyrodniczą.

Opłata ominie także właścicieli działek, pod warunkiem, że ich nieruchomość znajduje się na terenie rodzinnego ogrodu działkowego. To samo tyczy się właścicieli gruntów i altan działkowych, a także obiektów gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2.

Z podatku zwolnieni są także właściciele żłobków, klubów dziecięcych, zakłady pracy chronionej, centra badawczo-rozwojowe, uczelnie i instytuty badawcze, publiczne i niepubliczne placówki oświatowe, a także osoby prowadzące gospodarstwa rybackie lub leśne, jednak zwolnienie z opłaty dotyczy jedynie budynków gospodarczych.

Podobne artykuły

Pexels/Pixabay

Twój portfel

Uwaga na fałszywą aplikację Netflixa. Wygląda niemal tak samo jak oryginał

Czytaj więcej >
Marek Bazak/EAST NEWS

Twój portfel

Emerytura honorowa. Co zrobić aby otrzymać dodatek 4,5 tys. zł brutto?

Czytaj więcej >
Będzie podatek od kampera

Twój portfel

Podatek wchodzi już od 1 lipca. Zapłacą go wyjeżdżający na wakacje kamperem

Czytaj więcej >
Klienci Energi otrzymali zawyżone rachunki. Teraz spółkę może czekać kontrola

Twój portfel

Energa Obrót zawyżała rachunki? Do siedziby wejdzie kontrola

Czytaj więcej >
Biznesinfo

Twój portfel

Opłata za ogrzewanie wystrzeli. Szykuj się na horrendalne stawki

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Twój portfel

PKO BP ostrzega przed oszustami. Wyłudzają dane nową metodą

Czytaj więcej >