BiznesINFO.pl
Podatek cukrowy przynosi inny efekt. Miało być zdrowie, a jest alkoholizm.

Wikimedia, Tomasz Sienicki, lic. CC 3.0

Przykry efekt podatku cukrowego. Zamiast ograniczyć spożywanie alkoholu kupujemy go więcej

28 Lutego 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Podatek cukrowy miał chronić Polaków przed otyłością i działać na rzecz ich zdrowia. Tymczasem skutek podatku cukrowego jest odwrotny do zamierzonego - zamiast małpek kupujemy więcej piwa i półlitrowej wódki.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest podatek cukrowy

  • Jakie skutki wywołał

  • W jaki sposób podatek cukrowy odbija się na branży

Podatek cukrowy i odwrotny skutek od zamierzonego

Na ten moment nie słychać o pozytywnych efektach wprowadzenia podatku cukrowego. Zamiast tego Polacy regularnie wrzucają do sieci zdjęcia cen napojów gazowanych, których cena horrendalnie poszybowała w górę. Obecnie za butelkę 2-litrowej Pepsi sprzedawanej w popularnej sieci sklepów musimy zapłacić 6,29 zł, a jak sytuacja prezentuje się w przypadku "małpek"?

W przypadku alkoholu to nie ceny są powodem do analizy, a fakt, że Polacy przez podatek cukrowy kupują jego większe pojemności. Portal money.pl powołując się na portalspozywczy.pl informuje, że kupujemy teraz półlitrówki i piwo.

- Wpływ tego podatku zmniejsza rotację produktów w małych formatach. Zauważyliśmy zwiększenie zainteresowania klientów wódką z segmentu ekonomicznego w opakowaniach 500 ml, co jest i było oczywiste od początku. Jeżeli mamy wybór - kupić 200ml za 16 PLN czy 500ml za 20PLN - to odpowiedź jest oczywista, niestety nie było to oczywiste dla Ministra Zdrowia - tłumaczy w rozmowie z portalem Marek Sypek, dyrektor zarządzający Stock Polska.

Firma CEDC ma bardzo podobne spostrzeżenia w tym temacie. Informuje, że sprzedaż "setek" spadła o ok. 30 proc. w przypadku czystej wódki oraz 20 proc. w przypadku wódki smakowej. Jednocześnie w tym samym czasie wzrosła sprzedaż opakowań półlitrowych.

Podatek cukrowy w imię zdrowia Polaków

- Firma Stock Polska płaci narzucony podatek od każdej sprzedanej butelki poniżej 300 ml i podatku tego nie da się uniknąć. Jedynym beneficjentem tej ustawy jest branża piwna - podsumowuje Sypek.

Co więcej, sieci sklepów spożywczych bardzo często oferują promocje na wódkę w półlitrowej butelce, a to powoduje, że ich opłacalność wzrasta. Dokładnie tak samo sytuacja wygląda w przypadku piwa - w supermarkecie możemy kupić cztery sztuki już za 10 zł, a osiem często za 16 zł. Dla Polaków wybór jest oczywisty.

Podatek cukrowy, podobnie jak inne abstrakcyjne daniny wprowadzane przez rząd, owiany był górnolotną ideą. Przypomnijmy, że o ile podatek od deszczu miał zachęcić Polaków do tworzenia własnej retencji i większej dbałości o ekologię, to podatek cukrowy miał uchronić nas od otyłości i pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Wielokrotnie podkreślał to nie tylko premier, ale również prezydent.

Podatek cukrowy to opłata nakładana na napoje słodkie i gazowane oraz na alkohol sprzedawany w buteleczkach poniżej 300 ml, czyli tzw. małpkach. Finalnie sprzedawcy za "setkę" muszą zapłacić 1 zł, 2 zł za 200 ml buteleczkę oraz 0,88 zł za wino o pojemności 250 ml.

Podobne artykuły

Podatek od mięsa lub zakaz jego reklamowania. Spurek o konieczności wprowadzenia zmian

Handel

Mięso niedozwolone w reklamie. Taki zakaz może wejść już niebawem

Czytaj więcej >
RTV EURO AGD mimo lockdownu może sprzedawać

Handel

RTV Euro AGD, Duka czy Black Red White. Część sklepów legalnie ominęła lockdown

Czytaj więcej >
Wikimedia, Mateusz Giełczyński, CC BY-SA 4.0

Handel

Biedronka wprowadza ogromną zmianę w sklepach. Zmieni opakowania swoich produktów

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 28.03.2021. Warszawa N/Z Przedswiateczne zakupy w hipermarkecie Carrefour

Handel

Tesco likwiduje swój program lojalnościowy. Masz czas tylko do końca czerwca

Czytaj więcej >
Biznes Info

Handel

AliExpress w tarapatach. Założyciel musi zapłacić miliardową karę

Czytaj więcej >
Unsplash/Markus Spiske

Handel

Tesco likwiduje hitowy program. Klienci mają czas tylko do 30 czerwca

Czytaj więcej >