BiznesINFO.pl
Podatek handlowy już zapłaciły największe firmy

Biznes Info

Podatek handlowy zaczął wpływać na rządowe konta. Ma być to 100 mln zł

26 Lutego 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Podatek handlowy już dziś musiały zapłacić największe sieci sklepu. Szacuje się, że do budżetu ma wpłynąć dodatkowe 100 mln zł. Podatek może negatywnie odbić się na klientach, ponieważ jak wiadomo, im wyższe wydatki sklepów, tym wyższe ceny produkt

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto zapłaci podatek od handlu

  • Ile wynosi podatek handlowy

  • Jaki wpływ do budżetu zapewni danina

Podatek handlowy już zapłaciło kilka największych sklepów

Dziś - 25 lutego 2020 roku upłynął termin, w którym największe firmy handlowe musiały przesłać do urzędu skarbowego deklaracje dotyczące kwoty podatku od sprzedaży detalicznej za styczeń 2021 roku, przypomina portal Interia.

Podatek handlowy dotyczy największych firm, których obroty przekraczają 17 mln zł. Według szacunków money.pl dla właściciela Biedronki oznacza to wydatek w wysokości 50 mln zł miesięcznie, kolejne kilka milionów złotych będzie musiała zapłacić sieć drogerii Hebe, z kolei Lidl będzie musiał płacić ok. 20 mln zł. To jednak nie wszystko. Rossmann będzie musiał płacić ok. 12 mln zł, a sklepy RTV Euro EurAGD ok. 8 mln zł - i tak każdego kolejnego miesiąca.

- Próg już przekroczyliśmy. W skali roku, jeśli obroty będą zgodne z naszym planem, zapłacimy około 120 mln zł podatku handlowego. Jednocześnie z tytułu podatku CIT wpłacimy do budżetu państwa ok. 200 mln zł. W sumie podatek handlowy to dla nas dodatkowe olbrzymie obciążenie - wyjawił w rozmowie z money.pl Marek Maruszak, prezes Rossmann Polska.

Według szacunków rządu, dzięki podatkowi od handlu, do budżetu państwa trafi dodatkowe 1,5 mld zł. Mimo że największe firmy deklarują, że nie podniosą przez to cen towarów, to przecież będą musiały w jakiś sposób wyrównać straty.

"Sprawiedliwy handel, w którym wszyscy są równo traktowani, to jeden z celów naszej polityki gospodarczej" - napisał na Twitterze wiceszef Ministerstwa Aktywów Państwowych Maciej Małecki. 

Wbrew temu, co twierdzi Małecki, okazuje się, że jednak nie wszyscy są traktowani równo, ponieważ na liście opodatkowanych firm nie znajdą się m.in. spółki skarbu państwa, takie jak Orlen, PGNiG czy PGE, ponieważ podatek od handlu nie dotyczy sprzedawców energii, paliw, a także leków, czy firm prowadzących sprzedaż internetową.

Sprzeciw Komisji Europejskiej

Podatek handlowy wszedłby w życie już wcześniej, gdyby nie fakt, że w 2016 roku Komisja Europejska uznała podatek za niezgodny ze wspólnym rynkiem, ponieważ jego wprowadzenie skutkuje przyznaniem niedozwolonej korzyści "zbyt nisko opodatkowanym" małym przedsiębiorstwom, co jest równoznaczne z pomocą państwa dla tego typu podmiotów.

Polska zakwestionowała jednak decyzję Komisji Europejskiej przed TSUE. Skończyło się tym, że pod koniec 2020 roku unijny sąd zaopiniował, że podatek nie narusza prawa Unii w dziedzinie pomocy państwa, a rząd mógł ruszyć z pobieraniem daniny od tego roku.

Podobne artykuły

Podatek od mięsa lub zakaz jego reklamowania. Spurek o konieczności wprowadzenia zmian

Handel

Mięso niedozwolone w reklamie. Taki zakaz może wejść już niebawem

Czytaj więcej >
RTV EURO AGD mimo lockdownu może sprzedawać

Handel

RTV Euro AGD, Duka czy Black Red White. Część sklepów legalnie ominęła lockdown

Czytaj więcej >
Wikimedia, Mateusz Giełczyński, CC BY-SA 4.0

Handel

Biedronka wprowadza ogromną zmianę w sklepach. Zmieni opakowania swoich produktów

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 28.03.2021. Warszawa N/Z Przedswiateczne zakupy w hipermarkecie Carrefour

Handel

Tesco likwiduje swój program lojalnościowy. Masz czas tylko do końca czerwca

Czytaj więcej >
Biznes Info

Handel

AliExpress w tarapatach. Założyciel musi zapłacić miliardową karę

Czytaj więcej >
Unsplash/Markus Spiske

Handel

Tesco likwiduje hitowy program. Klienci mają czas tylko do 30 czerwca

Czytaj więcej >